Yılın ilk iki ayında 50 bin İranlı turist geldi

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe Ocak ve Şubat aylarında 50 bin İranlı ziyaretçinin Van’a geldiğini açıkladı.

İnanç ve kültür turizmi açısından oldukça zengin olan ve her yıl binlerce turist ağırlayan Doğu Anadolu, özellikle İranlı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

İran’a uygulanan ambargonun kaldırılmasıyla birlikte Türkiye’ye akın eden İranlı turistler turizm sektörünü canlandırdı. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan TÜRSAB Doğu Anadolu BYK Başkanı Cevdet Özgökçe, geçtiğimiz yıl Van’a gelen ziyaretçilerin yarısını İranlı turistlerin oluşturduğunu açıklayarak 13 günlük Nevruz tatili öncesi Van’da ciddi bir hareketlenme olduğunu kaydetti.

Ocak ayında 17 bin, Şubat ayında ise 33 binden fazla İranlı ziyaretçinin geldiğini belirtem Başkan Cevdet Özgökçe, günde 3 binden fazla turist geldiğini söyledi.

Bu rakamların son üç yılın rekoru olduğunu ifade eden Başkan Özgökçe, Van’ı ziyaret eden İranlı turistlerin alışveriş ve yeme kültürünü yakından tanımak istemelerinin şehir esnafının yüzünü güldürdüğünü belirtti.

Nevruz tatilinin Van’ın yüzünü güldüreceğini dile getiren Özgökçe, 16 Mart’a kadar tüm hazırlıkları tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Cevdet Özgökçe, Nevruz tatili öncesi, Tuşba Belediyemizden bir aile plajı sözünü aldılarını vurgulayan Özgökçe, İranlı ziyaretçilerin daha çok Van’da tutmak için alışveriş günleri gibi etkinliklerin de yapılması planlandığını açıkladı.

Sözlerine devam eden Özgökçe, “Bizler 1 Mart’ta yaşanan yoğunluğun aslında nevruz tatilinin habercisi olduğuna inanıyoruz. İlimizde adım başı İranlı görmek mümkün. Otellerimiz bu üç günde neredeyse yüzde 95 doluluk oranını yakaladılar. Bu da bizlere nevruzda daha çok turist geleceğinin müjdesini vermiş oldu. Ayrıca sınır kapımızla alakalı çalışmalar da devam etmektedir. Bunun sonuçlanmasıyla kapımız 7 gün 24 saat hizmet verecek. Bu da daha çok İranlı turistin gelmesi anlamına geliyor.” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.