Bu yıl Rus turistlerin talebi son iki yıldan daha fazla

Türkiye ve Rusya arasında siyasi ilişkilerin olumlu yönde ilerlemesi ve iki ülke arasında turizm işbirliğinin sonucunda Rus turistler Türkiye’ye olan talebini arttırdı.

Türkiye’ye geçtiğimiz yıllarda gelemeyen Rus turistler 2017 yılı talebinde 4 kat arttış gözlenmeye başladı. Rezervasyon döneminde Türkiye başta olmak üzeere Kıbrıs, Bulgaristan ve İspanya turlarına 2016 yılına oranla daha fazla ilgi gösteren Rus turistler, kriz öncesinden daha fazla talep gösteriyor.

Rusya’dan Türkiye’ye 2017 yılında 3 milyondan fazla turist belirttiklerini açıklayan uzmanlar, Şubat ayındaki oranın 2014 yılına oranla 4,5 kat arttığını belirtiler.

Türkiye’nin Rus turistlere ruble ile tatil yapma imkanı vermesinin de bu oranı arttıracağını belirten uzmanlar, rublenin doların karşısında değer kazanmasının da yurt dışına çıkan turistin yüzde 20 ve 30 arasında bir artış sağlayacağını açıkladı.

Antalya’ya olan talebin Rusya ve Türkiye arasında ilişkilerinin düzelmesiyle birlikte oranlarda ciddi bir artış sağlandı. Antalya’da yılın ilk iki ayında yaşanan düşüşün önümüzdeki aylarda toparlanması bekleniyor. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında krizin çözülmesiyle turizm şirketleri de tanıtım çalışmalarına ve kampanyalara hız vermişti. 2017 yaz döneminde bu çalışmaların sonuç vermesi bekleniyor. 3 milyon fazla Rus turist ağırlamayı hedefleyen turizmciler önümüzdeki yıllarda oranın daha da artmasını hedefliyor.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.