Yeni Hava yolu Avrupa Rekabet Kurumundan geçemedi

  • by Tarık Aydın
  • 3 Yıl önce
  • 0

İki büyük hava yolu firması olan TUI ve Etihad’ın birlikte tatil üzerine çalışacak olan hava yolu firması Niki yolculuğu Avrupa Rekabet Kurumu’nun olumsuz kararına takıldı. TUIfly’ın 41 uçağına Etihad’ın Air Berlin’den 300 milyon euroya aldığı 19 uçaklık filosu ile destekleyeceği Niki hava yolu firmasının çıkışı ertelendi. Gerekli izinler alındığında Niki, Avrupa’daki en büyük tatil hava yolu olacak.

Rekabet kurumu kararı erteledi

Niki markası ile hizmet vermesi planlanan hava yolu firması, 2017 yılının ilkbahar mevsiminde yola çıkması ve yaz tatil sezonuna yetişmesi planlamıştı. Avrupa Rekabet Kurumunun verdiği erteleme kararı ise hava yolu firması üzerinde yapılan planları bozdu. İnceleme sürecinin uzaması nedeniyle Niki’nin bu yaz sezonunu kaçırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Merkez Avrupa’nın en büyük tatil hava yolu olmaya aday Niki, TUIfly’nin hazır olan rotalarının üstüne Air Berlin’in çok sayıdaki tatil noktasını devralarak Mart-Nisan gibi havalanması bekleniyordu.

Condor ve Ryanair sert tepki gösterdi

Niki Hava Yolu şirketinin kurulması gündeme geldiğinden beri tepkiler bitmek bilmiyor. İlk tepki bilindiği gibi Thomas Cook ve diğer rakip şirketlerden gelmişti. Thomas Cook’un 45 uçağa sahip olan Almanya’daki en büyük tatil hava yolu şirketi olan Condor’un Genel Müdürü Ralf Teckentrup, yeni hava yolu gelişmelerine sert tepki verdi. Yeni kurulacak şirketin pazarda dominant hale geleceğinin kesin olduğunu dile getiren Teckentrup, “Yeni hava yolu şirketi tüm Avrupa’da olduğu gibi Almanya’da da daha önce olmayan bir konsantrasyon oluşturacak” diyerek Avrupa Rekabet Kurumunun bu oluşumu engellemesi gerektiğini dile getirmişti. Ryanair şirketi de yeni hava yolu şirketinin haksız rekabete yol açacak seviyede dev bir filoya ve uçuş ağına sahip olacağını söyleyerek, yeni şirketin uçuşunun engellenmesini istemişti.

Tek engel Rekabet Kurumu değil

Niki’nin önünde Rekabet Kurumunun kararı dururken aslında tek sorun bu karar değil. TUI ve Etihad şirketleri de anlaşmayı tam olarak tamamlayabilmiş değil. İki dev şirket hala bir çok madde üzerinde konuşuyor ve anlaşma yolları arıyor.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.