Uyanik İngilizlere otellerden önlem

  • by Abdulkadir Kaya
  • 5 Yıl önce
  • 0

İngilizlerin çok tercih ettiği Muğla’nın Marmaris bölgesinde faaliyet gösteren bir otel grubu, İngiliz tur operatörleri ile yapılan kontratlarda “Anlaşmazlıklarda Türkiye Mahkemeleri yetkilidir” maddesinin getirilmesi şartını koydu. Otel grubu, anlaşma sağlanamaması durumunda İngiliz turistleri kabul etmeyeceğini duyurdu.

Dünyanın bir çok ülkesinde İngiliz turistlerin “hastalık yalanı” ile tazminat almaları nedeniyle turizmciler zor durumda kalıyor. Türkiye’de de durum farklı değil. İngiliz turistlerin tatillerini tamamladıktan sonra kaldıkları otellere açtıkları davalar nedeniyle otelciler trilyonlara varan tazminat talepleri ile uğraşmak zorunda kalıyor. İngiliz turistler tatilleri bittikten hemen sonra dava açabildikleri gibi, tatilin ardından 3 yıl boyunca dava açabiliyor.

Marmaris’te bulunan bir otel grubu ise artık bu sorunu yaşamamak için önemler almaya hazırlanıyor. Otel grubu, İngiliz tur operatörü ile yapacağı kontratta “Anlaşmazlıklarda Türkiye Mahkemeleri yetkilidir” ibaresinin yer almasını istiyor.

Anlaşmanın gerçekleşmemesi durumunda ise İngiliz pazarına kapılarını kapatacağını açıklayan otel grubu, bu kararla önemli bir adım atmış olacak. GETOB Başkan Yardımcısı ve Turunç Oteller Grubu’nun CEO’su İsmail Yıldız, otelcinin kabotajı niteliğinde hakkında açıklamalarda bulundu. Yıldız, “Ben ucu açık bir hizmet vermek istemiyorum. Ben bu hizmeti bu ülkede veriyorsam. Benim kendi ülkemin ceza kanunlarına göre hareket edebilmeliyim. Ya da misafir burada sorunlarını rehber eşliğinde belgelemeli. Ülkeye döndükten sonraki her türlü mahkemeye karşıyım. Ben ’bu şekilde devam ederseniz, bu şartlarda çalışmak istemiyorum” dedim.

Yıldız, “Ticari olarak da kaygıya düşeceğiz. Yeter artık. Sizlerin dayatmalarıyla değil. Kontratların altına Türkiye mahkemeleri yetkilidir ya da burada çözülecektir diyerek bir iyileştirme yapmazsanız biz grup olarak İngiltere’de her şey dahil otellerin hiçbirine sizleri almama kararı aldık dedik. Kendileri hiç beklemiyorlardı. Çünkü 2018 yılında çok ciddi artış bekliyorlar. Kapasite arttırıyorlar” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.