Üsküdar’da mutlaka gidilmesi gereken 10 yer

İstanbul Anadolu yakasının incisi Üsküdar, tarihi dokusu ve doğal güzelliğini korumayı başarmış en güzel ilçelerden birisidir. Avrupa yakasının kalabalığımdan kaçıp nefes almak isteyenlerin uğrak mekanı Üsküdar, yıllardır her iki yakayı birbiriyle buluşturmaya devam ediyor.

Tamamen Osmanlı yerleşkesi olan ve Kız Kulesi’yle özdeşleşen semt, 15. yüzyıldan kalma tarihi camileri, tarihi çeşmeleri, sarayları ve muhteşem sahili ile gelenleri en güzel şekilde ağırlar.

İstanbul‘un en güzel semti Üsküdar’ın gezilecek yerleri, yemek yeme mekanları, aktivitelerini sizler için derledik…

Üsküdar‘da tüm İstanbulluların bildiği en güzel aktiviteler arasında; sahilden Kız Kulesi’ni izlemeyerek çayını yudumlamak, Fethi Paşa Korusu’nda dinlenmek ve Kuzguncuk sokaklarında gezinmek yer alır. Bunların dışında Üsküdar’da tarihi gezilecek yerler, saraylar, camiler hangileridir?

1- Selimiye Kışlası ve Camisi

Selimiye Kışlası ve Camii

Topkapı Sarayı’nın karşında kalan sarayın yıkılmasının ardından bulunduğu alana  III. Selim tarafından kışla ve camii yaptırılır. Kışla III. Selim devrinde yeni kurulan Nizâm-ı Cedîd askerleri için inşa edildi. Kışla Batı üslubunda yapılmıştır. Cami ise barok üslupta yapılmış olup, estetik bir yapıya sahiptir. III. Selim caminin minarelerinin ince ve zarif yapılmasını ister. Fakat minareler fırtınaya dayanamayarak yıkılır ve yeniden yapılır.  Cami ve kışla yapımından sonra bu alan Selimiye Mahallesi adını alır. Cami, bol pencereli olması sebebiyle aydınlık bir iç mekana sahiptir. Yeşil alanının korunması ziyaret edenlerin keyif almasını sağlar. Buradaki tarihi kuş evleri de görülmeye değerdir.

Selimiye Camii- Kuş Evi

Selimiye Kışlası’nın diğer bir özelliği de, Kırım Savaşı sırasında buraya gelen Florenece Nightingale’in köşe kulelerinden birisinde o günkü haliyle korunan odası Florence Nightingale Müzesi olarak kullanılmaktadır.

2- Kız Kulesi ve Salacak Sahılı

Salacak Sahilinden Kız Kulesi

Üsküdar’da Bizans döneminden kalma tek tarihi eser olan Kız Kulesi, 2500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Antik çağda başlayan geçmişiyle, Eski Yunan’dan Bizans İmparatorluğu’na, Bizans’tan Osmanlıya, tüm tarihi dönemlerde var olarak günümüze kadar gelmiştir. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kız Kulesi’ne özel kiralanan teknelerle gidip kahvaltınızı yapıp eşsiz İstanbul manzarasına doyabılır ya da Salacak Sahilinde yürüyüş yapıp gün batımında Kız Kulesi ve Boğazı seyredebilirsiniz.

3- Şemsi Paşa Camii

Şemsi Paşa Camii

1580 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmış olan küçük külliye camii türbe ve hazireden oluşur. Kuşların camisine pislememesi isteyen Şemsi Paşa rüzgarların kesiştiği bu alana yapılır. Bu yüzden Üsküdar’lılar buraya Kuşkonmaz Camii de derler. Denize sıfır bir alandaki eserin medrese odaları kütüphane olarak kullanıma açılmıştır. Üsküdar’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir.

4- Aziz Mahmut Hüdai Türbesi

Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi

Üsküdar Doğancılar semtinde bulunan Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri’nin türbesi Üsküdar Meydan’dan Hüdai yokuşuna 4 dakikalık bir yürüyüşle varabilirsiniz.

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri Osmanlı’nın önemli alimlerinden birisidir. 1541 yılında Koçhisar’da doğmuş, 1628 yılında İstanbul Üsküdar’da vefat etmiştir. Vefatnın ardından camisinin yanına türbesi inşa edilmiş ve uzaktan gelen ziyaretçiler türbe avlusundaki sudan içerek Aziz Mahmud Hüdai Hazretleri’nin duasından nasiplenmek isterler.

5- Şakirin Camii

Şakirin Camii

Karacahmet Mezarlığın’nın girişinde yer alan Şakirin Camii, 2009 yılında inşa edilmiştir. Modern, günümüz camilerinden birisi olan Şakirin Cami’nin mimarı Hüsrev Tayla’dır. Bu yapı İstanbul’un en modern camisi olarak adlandırılsa da bu yoruma katılmayanlarda var elbette. Fakat bu caminin bir diğer özelliği iç mimarisinin Zeynep Fadıllıoğlu’nun yapmasıdır. Bu özelliği ile cami, “bir kadın tarafından tasarlanmış ilk cami” olarak anılıyor.

Arapça  ‘şükredenler’ manasına gelen ve Türk-İslam sanatının en güzel motiflerini, günümüzün modern çizgileriyle birleştirmeyi başaran Şakirin Camii, açıldığı günden bu yana yerli ve yabancı bir çok ziyaretçi tarafından büyük ilgi görüyor.

6- Üsküdar Çinili Hamam ve Çinili Camii

Üsküdar Çinili Hamam

1640 yılında Kösem Sultan tarafından yaptırılan bu çifte hamam eskiden duvar çinileriyle kaplıymış. Maalesef  çalınan bu çiniler hamama ismini vermiş. Şuan hala kullanımda olan hamam konsepte sadık kalarak güzel bir hizmet vermeye devam etmekte. Hamam, camii, kütüphane karakol ile beraber bir külliye içerisinde yer alır. Yapı İstanbul’un en güzel çinilerine sahip camilerinden biri olarak anılmaktadır. Duvarları hatta mihrabına kadar çinilerlerle kaplıdır. Eserde I. Ahmet döneminin üslubu görülür.

7- Karadavut Camisi ve Mimar Sinan Çarşısı

Karadavut Cami – Üsküdar

Enlemesine uzanan planıyla bu küçük camii II. Bayezid Kara Nişancı Davud Paşa tarafından 16.yy başında yaptırılıp çeşitli dönemlerde onarımlar görerek günümüze kadar gelir.

Mimar Sinan Çarşısı

Hemen karşısında bulunan Mimar Sinan çarşısı çifte hamam olarak yapılmıştır. Bir kısmı günümüze gelememekle birlikte şuan çarşı olarak kullanılmaktadır.

8- Balıkçılar Çarşısı

Üsküdar Balıkçılar Çarşısı

Üsküdar semtinin en hareketli yerlerinden biri olan Balıkçılar Çarşısı’nda balık taze balık satın alabilir- yiyebilir, bunun yanı sıra manavından kahvecisine daha envai çeşit ürünü satın alabilirsiniz. Bu çarşı ve sokağa girdiğinizde sitelerinden arasında kaybolmaya yüz tutmuş eski mahalle kültürünü gözlemleme şansı bulabilirsiniz.

9- Fethipaşa Korusu

Fethipaşa Korusu

Üsküdar’ın boğazı izleyebileceğiniz en güzel yerlerinden biri olan Fethipaşa Korusu, ziyaretçilerine çam ağaçları arasında bol oksijenli bir hizmet sunuyor. Denizin mavisiyle ağaçların yeşilliğinin en güzel buluşmalarından biri olan mekanda huzurla yemek yiyebilir, manzaraya karşı çayınızı yudumlayarak dostlarınızla sohbet etme imkanı bulabilirsiniz. Fethipaşa Korusu’na gittiğiniz de bol bol fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

10- Beylerbeyı Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

Sultan Abdülaziz’in yaz aylarını geçirmek için 1861-1865 yılları arasında yaptırılmıştır. Mimarı Sarkis Balyan’dır. Barok üslubun ağırlık bastığı yapının mimarisi oldukça ihtişamlıdır. İçi ahşap oymacılığı, altın nakış işçiliği, resim ve yazı gibi öğelerle süslenmiştir. Saray birçok ünlü ismi ağırlamış, 2. Abdülhamid nedeniyle buraya getirilmiş ve hayatının geri kalan kısmını bu sarayda geçirmiştir.

Sarayı Pazartesi ve Perşembe hariç her gün ziyaret edebilir, geçmişini düşürek tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Üsküdar’ın gezilecek yerlerini saymakla bitmez. Bu listedekiler haricinde; Edip Efendi Yalisi, Cemil Molla Köşkü, Adile Sultan Sarayı, Mihrimah Sultan Cami, Yeni Valide Cami, III. Ahmet Çeşmesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.