Ucuz uçak bileti nasıl alınır?

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Dünya’nın neredeyse her yerine artık yolculuk uçaklarla gerçekleşebiliyor. Özellikle özel günlerde, ülkede genel tatil olan zamanlarda daha pahalı oluyor. İnternet üzerinden bir çok bilet karşılaştırma sitesi var. Bunların yanı sıra havayolu firmalarının uygulamaları var. Ucuz uçak bileti bulmanın ise püf noktaları elbette bulunuyor. Uçuş yapmak istediğiniz ay, saat gibi etkenler bilet fiyatlarını çok yukarılara çekebiliyor.

Özel sektörde veya kamuda tam zamanlı olarak çalışıyor ve yolculuğunuzu resmi tatillere denk getirmek zorundaysanız ucuz uçak bileti bulmak sizin için zorlaşıyor demektir. Bunun için biletinizi önceden sorgulatıp havayolu firmalarının genel indirim yaptığı zamanlarda alabilirsiniz. Bunun yanı sıra akşam uçuşları sabah uçuşlarına göre nispeten daha uygun olabiliyor. Erken rezervasyon fırsatlarından da yararlanarak biletinizi çok daha uyguna getirebilirsiniz.

Uçtuğumuz gün fiyatı etkiler mi?

Ucuz uçak bileti almak isteyenlerin seyahat günlerine de dikkat etmeleri gerekiyor. Örnek vermek gerekirse yurt içi uçuşu yapacak birisinin genel olarak cuma gününden kaçınması gerekiyor. 2016 yılı boyunca en pahalı yurt içi biletleri cuma günleri satıldı.

Hafta sonu ucuz uçak bileti olur mu?

Hafta sonu ucuz uçak bileti olmaz yanlış bir ön yargıdır. Eğer ucuz uçak bileti almak istiyorsanız pazar sabahı olan uçuşları kontrol etmenizi öneririz. Eğer seyahat gününüzü siz belirleyecekseniz de bunu salı gününe getirmenizde fayda var.

Yurt dışı uçuşlarda ise durum biraz farklı olabiliyor. Uygun uçak biletini 2-3 ay kadar önce alarak istediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz. 2016 yılı boyunca en pahalı yurt dışı biletleri perşembe, en uygun uçak biletleri ise pazar günleri satıldı.

Uçuşun dönemi de önemli

2016 verileri göz önüne alındığında ucuz uçak biletleri genellikle Mart ayında satışa sunuldu. En pahalı uçak biletleri ise Ağustos ayında satıldığı gözlendi. Yurt dışı bileti alacaksanız en uygun dönem Ocak olarak gözüküyor. Aralık ayında ise yurt dışı biletleri diğer dönemlere göre pahalı olabiliyor.

Uçuş saatleriniz esnek ise yurt içi biletlerde en uygun 23:00 ile 00:00 saatleri arasında oluyor. Yurt dışı uçuşu gerçekleştireceksiniz de ucuz uçak biletini 03:00 ile 04:00 arasında bulabilirsiniz.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.