Uçak biletini mobil ile aldık

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Uçak bileti, otel, kredi gibi kategorilerde farklı seçenekleri karşılaştırma üzerine kurulmuş olan Enuygun sitesinin verilerine göre, siteden uçak bileti alanların yaklaşık yüzde 60’ı akıllı telefon kullanarak alışveriş yaptı.

Sitede alışveriş yapanlar dikkate alındığında mayıs ayı boyunca uçak biletini yüzde 60 oranında kadınlar alırken, en çok bilet satışı pazartesi ve salı günü saat 20.00 ile 22.00 arasında gerçekleşti.

Uçak bileti satışı konusunda Türkiye’de en çok tercih edilen sitelerden birisi olan Enuygun verilerine göre, insanlar mayıs ayında bulunan tatil fırsatlarını değerlendirmek için yurt içi ve yurt dışı uçak biletlerini mobil alışveriş ile gerçekleştirdi. Türkiye’de uçak bileti satın almak isteyenler yüzde 60 oranında mobil cihazları kullanırken hala bilgisayarı kullanarak alışverişi gerçekleştiren büyük bir kitle bulunuyor.

Mayısta en çok Avrupa tercih edildi

Sitenin verilerine dayanarak mayıs ayı boyunca yurt dışı tatili yapmak isteyen kullanıcılar en çok Amsterdam, Paris ve Berlin gibi Avrupa ülkelerini tercih etti. Bu üç destinasyonun dışında Londra ve Bremen gibi Avrupa şehirleri revaçta görüldü.

Sitenin yurt içi uçuşu satın almak isteyen kullanıcıları ise İzmir, Antalya ve Adana gibi şehirlere kısa süreli uçuşlar gerçekleştirmek için satın alım gerçekleştirdi. Mayıs ayı uçak biletlerini genelden farklı olarak yüzde 60 oranında kadınlar alırken, erkeklerin uçuşları ise biraz geride kaldı.

Erkekler daha fazla uçak bileti alıyor

Online uçak bileti satışlarında genel duruma bakıldığında ise kadınlar yüzde 36 civarında kaldı. Erkekler ise yüzde 64 oranında uçak bileti alımı gerçekleştirdi. İnternetten online bilet alma işlemini yüzde 44 oranında 19-29 yaş grubundaki insanlar yaptı.

Enuygun sitesinin genel verilerine bakıldığında ise yurt içi uçuşları en çok İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adana ve Trabzon’a gerçekleşirken, yurt dışı uçuşları ise Almanya, Azerbaycan, Hollanda, Fransa ve Ukrayna’ya gerçekleşti.

İnternetten bilet alanların yüzde 80’lik kısmı bileti tek çekim almayı tercih etti. Taksitle bilet alanların sayısı ise tek çekim yapanlara göre çok az kaldı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.