Uçağı rötar yapana tazminat geliyor

  • by Abdulkadir Kaya
  • 3 Yıl önce
  • 0

Son dönemlerde uçakların rötar yapmasının artmasından dolayı önlemler alınmaya başlandı. Hazırlanan “Hava Yolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik” taslağına göre yolcular uçak iptalinde ve yapılan rötarlar da tazminat alınabilecek. İç hat yolcuları uçağının iptal olması halinde 100 euro, dış hatlarda ise 200 ile 600 euro arasında tazminat ödemesi yapılacak.

HaberTürk Gazetesinden Gökhan Artan imzalı haberde; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, “Hava Yolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik” taslağına imza attı. Hazırlana taslak için sektördeki farklı grupların fikirleri alınmaya başlanırken, geri dönüşlerde dikkate alınarak hazırlıklar tamamlanacak.

Uçağı iptal olan, uçağa kabul edilmeyen yolcular iç hatlar için 100 euro, dış hatlar için ise mesafeye bağlı olarak 200 euro ile 600 euro arasında tazminat alabilecekler.

Kısa gecikmelere de ceza geliyor

Hazırlana taslağa göre yolcu hakları daha kapsamlı bir hal alırken, tazminatlarda ödenecek cezalarda yeniden güncellendi. Yeni taslakta hava yolu şirketi, uçağın belirlenen hareket saatinden sonra iç hatlarda yolcuyu 3 saat ve daha fazla sürede varış noktasına götüremediği taktirde 50 euro tazminat ödemek zorunda kalacak. Dış hatlarda ise 1500 kilometre veya daha kısa uçuşlarda 3 saat ve daha fazla sürede yolcuyu varış noktasına ulaştıramazsa 125 euro tazminat ödemek zorunda kalacak. 1500 ile 3500 kilometre arasında olan uçuşlarda ise süre farkı getirilmiş. Bu uçuşlarda 5 saat ve daha fazla sürede yolcunun varış noktasına ulaştırılmaması halinde 200 euro tazminat ödenecek. 3500 kilometreden daha fazla uçuşlar için tazminat süresi uçuş süresinin 2 katı olarak belirlenmiş. Eğer bu sürede yolcu varış noktasına ulaşmazsa 300 euro tazminat ödenecek.

Yolcular uçuştan vazgeçebilecek

Yolcular önceden belirlenen sürelerin sonunda uçuş yapmaktan vazgeçmeler halinde ise tazminat tutarları yanı sıra ödedikleri bilet paralarını da geri alabilecekler. Yolcular uçuşun tarihinden en az 2 hafta önce haberdar edildikleri zaman tazminat alamayacaklar.

Cezalar euro cinsinden belirlense bile ödemeler günlük kur üzerinden TL cinsinden yapılacak.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.