Tuzla Sulak Alanı için av yasağı isteği

  • by Tarık Aydın
  • 6 Yıl önce
  • 0

Muğla Bodrum ilçesinde bulunan Tuzla Sulak Alanı için bir araya gelen sanatçılar, bir çok farklı türe ev sahipliği yapan alana av yasağı getirilmesi talebinde bulundu. Toplanan sanatçı grup, Türkiye’deki göçmen kuşların geçiş alanındaki en önemli sulak alanlardan birisi olan Tuzla Sulak Alanı’nda buluştular. Bölgedeki av yasağı destekleyen grup, Tuzla Sulak Alanı’nda kara avcılığının serbest olduğu ve burada kesinlikle bir av yasağı getirilmesini talep ettiler.

Heykeltıraş sanatçısı olan Namık Kemal Arıkan yaptığı açıklamada “Boğaziçi Mahallesi’nde 20 yıldan bu yana yaşıyorum ve otomatik silahlarla, seri atışlarla burayı yol olarak kullanan göçmen kuşlar avlanıyor. Yaban ördeği avı sırasında flamingoyu, yalıçapkınını, balıkçılı ve pelikanları vuruyorlar. Sabahlara kadar süren bu avlar sırasında çıkan silah sesinden uyumamız bile mümkün olmayabiliyor. Ayrıca sanat yapabilmemiz, ortaya bir şeyler çıkarmamız mümkün olmuyor. Tuzla Sulak Alanı’na bir an önce av yasağı getirilmesini istiyoruz. Av serbest olduğu için elimizden bir şey gelmiyor fakat yasak getirilirse silah sesi duyduğumuzda görevlilere ihbar yapabileceğiz.” dedi.

Sanat üretmekte sıkıntı yaşıyoruz

Yaşadığı bölgeyi yaptığı eserlerle tanıtmaya çalışan Namık Kemal Arıkan, “Artık sanat adına bir şeyler yapmayı bıraktım. Çünkü yapamıyorum. Düşünün, avcıların mermi sesleri, hayvanların çığlıkları arasında heykel yapacaksınız ve sanat adına bir şeyler üreteceksiniz. Seramik, tablo yapacaksınız. Buraya getirilecek av yasağı ile bizde daha güzel eserler ortaya çıkarabiliriz” ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

Kaymakamlıktan randevu alındı

Bodrum Kaymakamlığından randevu alındığı ve konu hakkında detaylı bilgilendirme yapacaklarını söyleyen sanatçılardan birisi olan Süheyla Akman, 28 yıldır resim yaptığını belirtti. Resim yapmaya başladığında veya resim yaparken silah seslerini duyduğunda boyalarını bıraktığını söyleyen Akman, “Üzüntümüzden sanat üretmekte sorun yaşıyoruz. Yaşananlar çok acı. Sabahlara kadar silah sesleri duyuyoruz. Hayvan katliamının kesinlikle durması lazım. Bölgeye av yasağının gelmesi lazım. Yaralı kuşlar var.” diye konuştu.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.