TÜRSAB: Otelciler bizim acentelerimizle çalışsın

  • by Tarık Aydın
  • 3 Yıl önce
  • 0

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Booking.com’un tartışılan kararının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Genel Sekreter Çetin Gürcün ve yönetim kurulu üyeleri Davut Günaydın, Burak Tonbul, Numan Olcar ve Kerim Çavuşoğlu katıldı. Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan ve Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz’ın katıldığı basın toplantısında gündem hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantıda Booking.com kararı için ilk önce otelcilerin TÜRSAB’a teşekkür ettiği fakat mahkemenin faaliyet durdurma kararı ardından tepkilerin olduğunu fakat bunun iyi hesaplanması gerektiği üzerinde duruldu.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Booking ile kendi acentelerinin eşit şartlarda yarışmadığını ve başvurudaki amaçlarının eşit şartlarda çalışabilmek olduğunu söyledi. Başkan Ulusoy, “en iyi fiyat bizde anlayışı rekabet için kabul edilemez bir kavramdır. Otelciler bizim acentelerimiz ile çalışsın, emin olsun daha çok kazanacaklar” dedi.

TÜRSAB portal kurmayacak

Basın mensuplarının bir sorusu üzerine konuyu değerlendiren Ulusoy, “Bizim gündemimizde online rezervasyon portalı gibi bir oluşum yok. Bunu zaten bize bağlı olan acenteler yapıyor” dedi. Ayrıca Ulusoy, “Booking için yapılan başvuru normaldir. Bize bağlı 9500 acente var. Bu acentelerin hakkını savunmayacaksam benim burada ne işim var” dedi.

Kendi otelimi satarken vergi ödüyorum, Booking onu bile ödemiyor

Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Booking.com bir otelin odasını 100 liraya satıyor ve otel sahibi 15 lira komisyon veriyor. Ben kendi acentemle kendi otelimi bile satarken muhtasar ve vergi veriyorum ama Booking.com böyle bir ödeme yapmıyor. Bunun yanı sıra 3-5 tane evi olan insanlar bile Booking.com üzerinden kayıt dışı pazarlama yapıyorlar. Denetim yok, takip imkanı da yok. Bütün terör olaylarının arkasında booking.com rezervasyonları var” diye konuya farklı bir bakış açısı getirdi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.