TÜROB, Booking için harekete geçti

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından Booking aleyhinde mahkemede çıkan ihtiyati tedbir kararını durdurmak için mahkemeye başvuruda bulunduğunu açıkladı.

TÜROB tarafından yapılan açıklamada “TÜROB’un, TÜRSAB tarafından açılan davada İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nce Booking.com’a erişimin durdurulmasına yönelik alınan ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için harekete geçtiği belirtilerek, “TÜROB, ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvuruda bulundu. Başvuru bugün TÜROB adına Hukuk Müşavirliği tarafından yapıldı” açıklaması yapıldı.

Sektör zaten zor durumda

TÜROB tarafından yapılan açıklamada, TÜRSAB’ın açtığı daca sonucu Booking.com’un Türkiye’de otel satışının durdurulma kararının ardından zaten sektörün zor bir dönem geçirdiği ve çıkan kararla konaklama sektöründeki insanların daha zor duruma düştüğü kaydedildi.

Konaklama sektörünün Türkiye genelinde zaten zor durumda olmasının yanı sıra bu alınan kararla sektörün neredeyse tamamı da kötü etkilendi. İnsanların pazarda en çok kullandığı Booking.com’un faaliyet durdurma kararının ardından özellikle Anadolu’da yer alan oteller ve tatil bölgesindeki küçük otellerin müşteri kaynakları da neredeyse tamamen kesilmiş oldu.

TÜROB tarafından yapılan açıklama:

“Hukukun üstünlüğü şüphesizdir ve Booking.com’un yasalara aykırılığı tespit edilmesi halinde yanlış-haksız rekabete yol açan uygulamalarını düzeltilmesi sağlanmalıdır. Ancak yargılama sürecinin devam etmesine karşın Booking.com’un faaliyetinin durdurulması, Booking.com’dan ziyade sektörü ve vatandaşı cezalandırır nitelikte olmuştur. Ayrıca bu karar, uluslararası alanda ülkemize yönelik olumsuz algının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Hukukun üstünlüğünü her zaman ön planda tutan Birliğimiz, yasalara aykırı uygulamalarının giderilmesi aşamasında, sektörün tüm paydaşlarının çıkarlarının korunması gerektiğini ana ilke olarak kabul etmektedir.”

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.