Türkler adadan tahliye ediliyor

  • by Abdulkadir Kaya
  • 5 Yıl önce
  • 0

Dün  gece Ege denizinde etkili olan ve Türkiye’de de hissedilen deprem, Yunanistan’ın Kos adasında büyük zarara neden oldu. Yaşanan depremde adada bulunan bir Türk ve bir İsveç vatandaşı yaşamını yitirdi. Ağır ve hafif olmak üzere yaklaşık 120 yaralı var.

Türkiye’den bir çok yerde hissedilen Ege denizindeki deprem Yunan adalarından Kos’ta (İstanköy) büyük zarara neden oldu. Deprem sonrası çok sayıda yaralı insan bulunurken, bazılarının durumunun ciddi olduğu öğrenildi.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada yaşamını yitiren Türk vatandaşının isminin Sinan Kurtoğlu olduğunu belirtti.

Depremde yıkılan minarenin yanındaki bir kafede bulunan Sinan Kurtoğlu ve bir İsveç vatandaşının enkaz altında kalarak yaşamını yitirdiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklaması

Hürriyet Gazetesinde yer alan haberde, Dışişleri Bakanlığı tarafından Kos’ta bulunan Türk vatandaşlarının durumu ile ilgili şu açıklama yapıldı.

“Dün gece İstanköy’de (Kos) meydana gelen deprem hakkında Rodos Başkonsolosluğumuzdan alınan bilgiler şu şekildedir:

Depremde maalesef bir vatandaşımız vefat etmiştir. Kimlik bilgileri tespit edilen vatandaşımızın ailesine ulaşmaya çalışılmaktadır. Bir vatandaşımızın da ağır yaralı olduğu ve Atina’ya nakledilmekte olduğu öğrenilmiştir. Atina Pire Başkonsolosluğumuz bahse konu vatandaşımızın durumu ile ilgilenmektedir. Diğer bir vatandaşımızın ayağının kırıldığı, hastanede olduğu ve Türkiye’ye dönmek istediği bildirilmiştir. İstanköy Müslümanları Kültür ve Kardeşlik Derneği Dernek Başkanı Kadri Memiş yanında kendisine refakat etmektedir.

200’ün üzerinde vatandaşımızın tahliyesi için çalışmalar devam etmektedir. Liman ve gümrük binası hasar gördüğü için Bodrum’dan veya Yunanistan’ın diğer bölgelerinden gemi seferlerine izin verilmemektedir. İstanköy Liman Başkanı ile görüşülerek yakındaki bir rıhtıma özel sefer yapılması için izin sağlanmıştır. Başkonsolosluğumuzun koordinasyonunda Bodrum’dan yola çıkan yaklaşık 250 kişilik bir yolcu gemisi İstanköy’e varmıştır. Vatandaşlarımızı aldıktan sonra Bodrum’a hareket edecektir. Ardından ikinci bir sefer daha yapacaktır.”

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.