Türkiye’ye gelen turistler hangi alanlarda harcama yaptı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılına ait turistlerin harcamalarına ilişkin rapor yayımladı.

Türkiye İstatistik Kurumu yayımladığı rapora göre turistlerin Türkiye’deki harcamalarında en yüksek oran yeme-içme alanında oldu.

2016 yılında Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin hangi alanda harcama yaptıklarına dair yayımlanan raporda, ziyaretçiler toplamda 22 milyar 107 milyon dolar harcama gerçekleştirdi.

TÜİK’den alınan verilere göre, Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin kişiler harcamaları 18 milyar 495 milyon dolar olurken, paket tur harcamaları 3 milyar 611 milyon dolar oldu.

Ziyaretçiler alışveriş harcamalarına 2 milyar 607 milyon dolar harcarken, ülkelerine dönerken aldıkları hediyelerin toplam harcama oranı 1 milyar 24 milyon dolar oldu.

Türkiye’ye gelen turistlerin harcamaları arasında yüzde 27 ile en yüksek orana sahip olan yiyecek ve içeceğe 5 milyar 108 milyon dolar harcandığı kayda geçti.

Yeme ve içme harcamalarını 3 milyar 269 milyon dolarla uluslararası ulaştırma harcamaları izledi.

Diğer harcamalarının da yayımlandığı raporda konaklama harcamaları 2 milyar 507 milyon dolar, ulaştırma 1 milyar 772 milyon dolar, sağlık için 715 milyon dolar, spor, eğitim ve kültür için 295 milyon dolar, tur hizmetleri için de 55 milyon dolar oldu.

Türkiye’den halı ve kilimlerine hayran kalan turistler, bu alanda ödediği miktar 87 milyon doları buldu. Diğer harcamalar kaleminde 902 milyon dolar para ayıran ziyaretçiler, marina hizmetlerine de 55 milyon dolar harcama yaptı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.