Türkiye’nin önemli inanç merkezleri

Tarihi geçmişinde hoşgörüyü barındıran Anadolu coğrafyası, 3 semavi dine ait eserlerin bugüne kadar ulaşmasını sağlamıştır. Türklerin diğer dinlere olan saygısı İslami eserlerin yanı sıra çok sayıda kilise, sinagog ve diğer tarihi eserleri bünyesinde hala devam ettiriyor.

Türklerin İslami duruşundaki hoşgörü sayesinde diğer dinlere ait tarihi yapılar günümüze kadar iyi bir şekilde ulaşmıştır. Bu saygı ve hoşgörü Türkiye’yi diğer ülkelerden avantajlı duruma getirmiştir. Kutsal mekanların diğer dinlere sahip turistlerin de rahatlıkla ziyaret edebilmeleri Türkiye’yi inanç turizmi açısından çok önemli bir yere taşıdı.

Dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye “İnanç Turizmi” turları düzenleniyor. Yüzyıllardır içinde barındırdığı tarihi geçmişi ile ziyaretçi çeken Türkiye’nin Müslümanlık, Hristiyanlık ve Yahudilğe ait önemli ziyaret merkezlerini sizler için derledik…

İstanbul

Müslümanlık için büyük önem taşıyan İstanbul, aynı zamanda diğer dinlere ait önemli merkezleri içinde barındırması açısından en çok ziyaretçi ağırlayan turizm merkezlerindendir.

Ayasofya Müzesi

İstanbul’da yer alan önemli inanç merkezleri; Eyüp Sultan Cami, Sultanahmet Cami, Fatih Cami,  Süleymaniye Cami ve Külliyesi, Bayezıt Cami, Yeni Cami, Nuruosmaniye Cami, Rüstempaşa Cami, Ayasofya Müzesi, Küçük Ayasofya Cami (Ss. Sergius ve Bacchus Kilisesi), Fener Patrikliği, Kariye Müzesi (Khora Manastırı), Aya İrini Anıtı (St. İrene), Neve Şalom Sinagogu, İtalyan Sinagogu, Aşkenazi Sinagogu, Etz Ahayim Sinagogu’dur.

Konya

Hoşgörü, dostluk ve barış konularında yol gösterici olan Mevlana Türbesi ve Dergahı Konya’da yer alıyor. Konya’da ayrıca Selçuklu Mimarisi’ni doyasıya tanıyabilirsiniz.

İnce Minareli Medrese

Bunun yanı sıra; Alaaddin Cami, Aziziye Cami, İnce Minareli Medrese, Karatay Medresesi, İplikçi Cami ve Medresesi, Ilgın Lala Mustafa Paşa Külliyesi, Beyşehir Eşrefoğlu Cami, Sille Siyata Manastırı, Haghia Eleni Kilisesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Edirne

Osmanlı’ya başkentlik yapmış olan Edirne’de tarih açısından oldukça önemlidir. Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” diye adlandırdığı Selimiye Cami Edirne’de yer alıyor. Edirne, dünya tarihinin baş yapıtlarından olan Selimiye Cami’nin haricinde birçok eseri de içerisinde barındırır.

Selimiye Cami

Bunlarda bazıları; Üç Şerefeli Cami, Eski Cami, Muradiye Cami, II. Bayezit Cami ve Külliyesi , Yıldırım Cami, Fatih Cami (Enez Ayasofyası-Enez), Sokullu Külliyesi, Sweti George Kilisesi’dir.

Bitlis

Selçuklu Mimarisi’nin en güzel örneklerini görebileceğiniz bir diğer şehir de Bitlis’dir. “Kümbet” denilen anıt mezarlar günümüze kadar görkemini korumuştur.

Ulu Kümbet

Bunlardan bazıları;  Ulu Kümbet, Hüseyin Timur Kümbeti, Buğatay Aka Kümbeti, Hasan Padişah Kümbeti, Erzan Hatun Kümbeti, Emir Bayındır Kümbeti ve Keşiş Kümbeti’dir.

Bursa

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan şehir, İslami eserler açısından mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Yıldırım Bayezıt tarafından yaptırılan Ulu Cami, tamamı kesme taş olan yüksek duvarları ve yirmi kubbesi ile Bursa’nın en görkemli yapıtlarından biridir.

Ulu Camii

Bunun yanı sıra; Muradiye Külliyesi, Emir Sultan Camisi ve Türbesi, Orhan Cami ve Külliyesi, Hüdavendigar Cami ve Külliyesi, Yeşil Cami , Yeşil Türbe, Yıldırım Bayezıt Külliyesi, Geruş Sinagogu, Mayor Sinagogu, İznik Yeşil Cami, Çandarlı Kara Halil İbrahim Paşa Türbesi(İznik), Ayasofya Müzesi (İznik), Senatus (Konsül Sarayı-İznik), Hipogeum (Yeraltı Mezar Odası-Elbeyli-İznik) gibi önemli eserler yer almaktadır.

Şanlıurfa

Birçok Peygambere ev sahipliği yapan Peygamberler şehri Şanlıurfa’nın en önemli merkezi Balıklı Göl’ün olmasının yanı sıra Hz. İbrahim Peygamber’in doğduğu mağara, Hz. Eyyüp Peygamber’in Makamı ve Türbesi, Şuayip Şehri gibi İslamiyet açısından birçok eseri içerisinde barındırıyor.

Balıklı Göl

Ayrıca Ulu Cami, Eski Ömeriye Cami, Halil-Ür Rahman Cami (Döşeme Cami-Makam Cami), Der-Yakup Kilisesi (Nemrut’un Tahtı), Deyr-i Mesih (İsa Kilisesi), Harran da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

İzmir

İnanç Turizminin en önemli merkezlerinden biri olan İzmir’de birçok önemli eseri görmeniz mümkün. Gezmeye doyamayacağınız şehirde Selçuklu eseri olan İsa Bey Cami ve Hristiyanlar için kutsal olarak  kabul edilen Meryem Ana Evi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İsa Bey Cami

Bunların haricinde  St. Jean Bazilikası (Hz. İsa’nın on iki havarisinden biri olan St. Jean’ın mezarı), Yedi Uyurlar, Yedi Kilise’den üçü (İzmir, Efes ve Bergama), Hisar Cami, İzmir Kilisesi, Karataş Beth İsrael Sinagogu da görülmesi gereken yerlerden.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.