Türkiye sağlık turizminde ilk 5’te

  • by Abdulkadir Kaya
  • 5 Yıl önce
  • 0

SAĞLIK Yatırımcıları Derneği Başkanı Dr. İhsan Şahin, sağlık turizmi alanında Türkiye’nin dünyada ilk 5 sıra içinde yer aldığını belirtti. Şahin, yaşanan olumsuzluklara ve rakiplerin gelişimine rağmen Türkiye’nin bu alanda yerini gittikçe sağlamlaştırdığını söyledi.

Hürriyet Gazetesinde çıkan haberde, SAĞLIK Yatırımcıları Derneği Başkanı Dr. İhsan Şahin, Türkiye’nin sağlık turizmi alanında sürekli büyüdüğünü ve ilk 5 sıra içinde yer aldığını söyledi. Dr. Şahin, “Tedavi olmak için ülkemize gelen turist sayısında her geçen yıl artış yaşanıyor. Türkiye sağlık turizminde dünyada ilk 5 sıranın içine girdi” diye konuştu.

Turizmde yaşanan sıkıntıların sağlık turizmi ile çözülebileceğini söyleyen Dr. Şahin, ” Sağlık turizmi olarak düşünüldüğünde ülkemize gelen bir turist yaklaşık olarak 8-10 bin dolar döviz bırakıyor. Hem nitelik hem de nicelik anlamında şehir hastanelerini ziyaret edecek turistler ile ülkemiz önemli derecede döviz girdisi yaşayacaktır” diye konuyu detaylandırdı.

En çok turist Eylül Ekim

2016 yılında sağlık turizmi olarak 5 milyar doların üzerinde döviz getirisi olduğunu söyleyen Dr. Şahin, “2017 yılında bu miktar aşılacaktır” dedi. Sağlık turizmi için ülkemize gelen turistler başlıca İstanbul, Antalya, Adana, İzmir, Bursa şehirlerini tercih ettiğini söyleyen Şahin, sağlık turizmi için gelenler genel olarak Eylül ve Ekim aylarında ziyaret ediyor dedi.

Dünyada üst sıralardayız

Sağlık turistleri, yaz tatiline ülkemize gelen turistlerden 10 kat fazla harcama yapıyor diyen Dr. Şahin, Bugün sağlık turizmi için ülkemize ziyarete gelen turistler ortalama 10 bin dolar döviz bırakıyor. Dünya Sağlık Turizmi Konseyi tarafından yapılan değerlendirmede, sağlık turizmi kategorisinde dünyada üst sıralardayız” dedi.

20 milyar dolar hedefi ile yola çıkıldı

Gelişen ve hizmet vermeye başlayan şehir hastaneleri ile birlikte sağlık turizmi açısından hedef büyüttüklerini söyleyen Dr. Şahin, “Sonraki yıl için beklentimiz 1 milyon turist ve 10 milyar dolar olarak belirledik. 2013 yılında ise gelen turist sayısını 2 milyona çıkararak, geliri de 20 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.