Turizmde algı yönetimi devam ediyor

  • by Abdulkadir Kaya
  • 3 Yıl önce
  • 0

Forbes Dergisi, “Seyahat eden kadınlar için en tehlikeli 10 ülke” sıralamasında Türkiye’yi de ekledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise herhangi bir bilimsel dayanağı olmayan bu yapılan algı yönetimine cevap vererek “gerçekle ilgisi olmayan bir makale” açıklaması yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Forbes Dergisi tarafından “Seyahat eden kadınlar için en tehlikeli 10 ülke” başlığı ile yayınlanan makale için açıklama yaptı. Bakanlığın yaptığı açıklama, “herhangi bir bilimsel araştırma yapılmadan, saha çalışmasına dayandırılmayan, verilerin doğruluğu teyit edilmeyen ve Türk yetkililerin görüşlerinin bulunmadığı ve Türk turizmini yansıtmayan” bir makale olarak tanımlanan habere cevap olarak, “Böylesi haber ve makaleler uluslararası kamuoyunu yanıltan art niyetli bir tutumdur” denildi.

Forbes Dergisi tarafından yayınlanan makalede Türkiye “Seyahat eden kadınlar için en tehlikeli 10 ülke” listesinde 9. sırada yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı “algı yönetimine” cevap verdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Forbes Dergisinde bulunan makaleye şöyle cevap verdi:

”Forbes Dergisi’nde, ‘Türkiye’ye seyahat edecek kadınların tehlikede olduğu’ iddia edilen bir makaleye yer verilmiş olup, ilgili yazı ülkemizdeki çeşitli medya kuruluşlarında da yer almıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak hem uluslararası hem de Türk kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Dergide; herhangi bir bilimsel araştırmaya ya da bir saha çalışmasına dayanmayan, veri doğruluğu teyit edilmemiş, Türk yetkililerin görüşünün yer almadığı, Türk turizmine yönelik gerçekle bağdaşmayan bir makale yayımlanmıştır. Böylesi haber ve makaleler uluslararası kamuoyunu yanıltan art niyetli bir tutumdur. Ülkemize yönelik spekülatif bu yayımlar ve yayınlar farklı amaçlara hizmet etmektedir. Türkiye’nin özellikle kadınlara karşı güvenli olmayan bir ülke, bir destinasyon gibi lanse edilmesi bir süredir koordineli yürütülen algı operasyonlarının başka bir zayıf halkasıdır.

Son dönemde, sektörde küresel ve bölgesel yaşanılan bazı sıkıntılar alınan önlemlerle atlatılmaya başlanmış ve Türk turizmi son 15 yılda kazandığı ivmeyi yeniden yakalayacak noktaya gelmiştir. Bu ivmeyi durdurmaya yönelik asılsız çıkışları Bakanlığımız, iş birliği içinde çalıştığı bütün sektörel aktörlerle birlikte bertaraf edecektir.

Bu tarz haberleri ve yapılan açıklamaları kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.