Turizmciler Moskova’ya hazır

 • by Tarık Aydın
 • 5 Yıl önce
 • 1

Rusya’nın başkenti Moskova’da büyük bir Türkiye Festivali yapmaya hazırlanan turizmciler, İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısı ile yapacakları organizasyonu anlattı.

Hilton Bosphorus Hotel’de düzenlenen toplantıya, kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Turizmden Sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı İsmal Gültekin, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜROB Başkanı Timur Bayındır, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve Genel Sekreter Çetin Gürcün, TUREB Başkanı Zeki Apalı, İBB Başkan Danışmanı Tülin Ersoz ve TURYİD Başkanı Kaya Demirer katıldı.

İlham kaynağı olacak

Toplantının açılış konuşmasını TÜROFED Başkanı Osman Ayık yaptı. Uzun yıllar turizm sektöründe büyük işlere imza attıklarını söyleyen Ayık, “Yıllar içinde önemli değerler yarattık. Yarattığımız en büyük kaynak pazarlardan biri Rusya olmuştu ancak son yıllarda bu pazarda kayıplar yaşadık. Yeniden başlayan ilişkilere katkıda bulunmak üzere, ilerideki tanıtım faaliyetlerine de ilham kaynağı olacak bir proje geliştirdik. Projemiz tüketiciyi hedef almaktadır. Türkiye, Moskova’da çok büyük bir alan üzerinde, barındırdığı tüm değerlerle Ruslara tanıtılacak. Projede sadece masada bulunanlar değil, pek çok belediye ve valilik ile diğer sivil toplum örgütlerinin de katkısı var” dedi.

100 bin kişiye ulaşılacak

Yapılacak etkinliklere ilişkin bilgi veren Türkiye Festivali Koordinatörü Haluk Özsevim ise, etkinlikle 100 bin kişiyi hedeflediklerini söyledi. Festival tanıtımlarının 20 Mayıs itibarıyla başlayacağını kaydeden Özsevim, parkın mini bir EXPO alanına dönüştürüleceğini belirtti. Projenin toplam bütçesinin 1.2 milyon dolar olduğunu kaydeden Özsevim, “Bu paraya tur operatörlerinin yaptığı reklam giderleri dahil değil. Aynı zamanda Corendon, AtlasGlobal gibi şirketler de destek veriyor. Aynı etkinliği bir Avrupa kentinde yapsak tutar 3 milyon dolara çıkardı. Rusya’dan 30’a yakın medya kuruluşu da etkinliğe sponsorluk yapıyor” dedi.

Toplantıya katılan kamudan ve turizm birliklerinden diğer temsilciler de projeyle Rusya pazarında önemli bir ivme sağlanacağını ifade etti.

16 – 17 – 18 Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleşecek Türkiye Festivali’nde, Türkiye’nin önemli turistik, kültürel ve sanatsal değerleri yer alacak. Yaklaşık olarak 100 bin ziyaretçinin beklendiği Türkiye Festivali ile Moskova’da tam bir Türkiye coşkusu yaşanacak.

TANITIM ÇALIŞMALARI FARKLI BİR BOYUTA TAŞINACAK

Türkiye Festivali’nin en önemli özelliği ise; Türkiye’nin ilk defa bir ülkede festival mantığında bu kadar geniş ve büyük boyutta organizasyon düzenlemesi olacak. Her sene dünyanın en önemli turizm fuarlarına ve etkinliklerine katılan Türkiye, festival ile tanıtım çalışmalarını farklı bir boyuta taşımış olacak.

3 günlük Türkiye Festivali’nde yapılacak olan kültür-sanat buluşmalarının, Türk ve Rus toplumunu birbirine daha da fazla yakınlaştırması hedefleniyor. Türk ve Rus sanatçıların aynı sahneyi paylaşacağı festivalde, edebiyat söyleşileri, defileler, gastronomi sunumları, Türk el sanatlarından örnekler yer alacak. Organizasyonun genelinde turizm destinasyonları, oteller, tur operatörleri ve sağlık kuruluşları da tanıtım yapma imkânı bulacak.

AÇILIŞTA BÜYÜK ETKİNLİK

Türkiye Festivali’nin açılışı büyük bir etkinlikle gerçekleştirilecek. Bu açılışta Rusya’nın popüler şarkıcıları festivalde sahne alıp etkinliklere katılacak. Aynı zamanda Türkiye’den opera ve ritm sanatçıları Rus sanatçılarla aynı sahneyi paylaşacak.

BÖLGELERİN TURİZM ZENGİNLİKLERİ SERGİLENECEK

İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Nevşehir, Gaziantep, Adana, Mersin gibi önemli şehirler ve Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kemer, Belek, Manavgat-Side, Alanya gibi turizm beldeleri, Türkiye Festivali’nde yer alarak bölgesel değerlerini ve turizm zenginliklerini sergileyecek.

Festivale şehirlerin dışında, sağlık firmaları, oteller, havalimanları, hava yolu şirketleri ve tur operatörleri de katılacak.

16 – 17 – 18 Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleşecek Türkiye Festivali’ne firma katılım talepleri halen devam ediyor.

TÜRKİYE FESTİVALİ’NE ÜNLÜ RUS SANATÇILAR DAMGA VURACAK

Türkiye Festivali kapsamında Türkiye’den ve Rusya’dan yıldız isimler sahne alarak festivaldeki etkinliklerde yer alacak. Russian Musicbox TV ile ortaklaşa yapılan programda, Rusya müzik listelerinde popüler olan sanatçılar mini konserler verecek. Sanatçı isimleri ayrıca basına duyurulacak.

AKTİVİTELERE KATILACAK ÜNLÜ SANATÇILAR

Yine Rusya’nın bilinen yıldız isimleri Artik & Asti, Loya, 5STA Family, Vintaj, Anastasia Karpova, Sergey Zverev, Nyusha ve Elvira T de festival kapsamındaki etkinliklerde yer alacak.

TÜRK-RUS SANATÇILAR AYNI SAHNEDE

– Rusya’nın popüler DJ’i Sasha Dith, Türk ritm ustası Hamdi Akatay ile festivaline ikinci günü özel sahne şovu gerçekleştirecek.

– Türk opera sanatçısı ve Bolşoy Balesi sanatçısı aynı sahneyi özel bir şovla paylaşacak.

– Tepecik Flarmoni Ekibi, Rus klasik müzik eserlerini Türk sazları ile seslendirerek Rus ziyaretçilere farklı bir müzik ziyafeti sunacak.

TÜRK SANATÇILARI FESTİVALE RENK KATACAK

– Türk ritm ekibi Turkish Rhythm Fusion, etnik müziklerden örnekler sahneleyecektir.

– Türk pop orkestrası Turkish Pop Ensemble, Rusya’da popüler olan Türk müziklerini seslendirecek.

– Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mehter Topluluğu, özel şovları ile festivalde gösteriler yapacak.

– Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Türk Halk Dansları Topluluğu, dans gösterileri gerçekleştirecek.

DEVLET SANATÇILARI İLE DEFİLE VE EL SANATLARI

– Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Geleneksel Türk El Sanatları Ekibi, Devlet Arşivi’nden özel kıyafetlerle otantik defileler gerçekleştirecek.

– Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Geleneksel Türk El Sanatları Ekibi, Ebru, Cam Üfleme, Keçe Sanatı, Cam Vitray, Geleneksel Çocuk Oyuncakları, Hat Sanatı, Deri ve Değerli Maden El İşçiliği, Osmanlı Kına ve Saç Örgü Sanatı, El Nakışı Sanatı vb. Türk sanatlarından örnekleri canlı olarak sunacaklar. Rus ziyaretçiler bu sanat dallarını birebir deneyimleyebilecek.

ÖZEL ETKİNLİKLER

– Rusya’da bilinen Nasrettin Hoca karakteri festivalde yer alacak.

– Karagöz ve Hacıvat, Gölge Oyunlarını festival boyunca sahneleyecek.

– Türk Dili Eğitimi Köşesi, festival boyunca Rus ziyaretçilere hizmet verecek.

– Rus uzmanlar, festival boyunca Türkiye’nin tarihi ve turistik beldelerini ziyaretçilere aktaracak.

– İstanbul Kapalıçarşı, İstanbul köprüleri, Topkapı Sarayı, Kapadokya Balonları vb. Türkiye’nin bilinen otantik ve modern zenginlikleri Türkiye Festivali’nde dekoratif olarak da yer alacak.

SPOR ETKİNLİKLERİ

Yağlı Güreş gösteri karşılaşmaları, Rusya Futbol Federasyonu’nun organizasyonunda Festival Özel Futbol Turnuvası ve yelken sporları, Türkiye Festivali kapsamında yer alacak.

 

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

1 Yorum yapıldı

 1. Avatar

  Moskova’dan beklentilerimiz yüksek. Umarım istediğimiz gibi bir yıl olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.