Turizmciler hazırladıkları raporu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletti

Turizm sektöründe yaşanan sıkıntıların atlatılabilmesi için çalışmalar yapan turizmciler, ‘Acil Çözülmesi Gereken Sorunlar’ raporu hazırlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu.

Terör olayları ve siyasi krizlerden ilk etkilenen sektör turizm oldu. Dünya genelinde yaşanan terör endişesiyle tatil planları yapanların bir kısmı ülkelerinde geçirmeyi tercih ediyor. Tatil planlarında yurt dışına çıkmayı planlayanların rotalarını Türkiye’ye çekmek için turizmciler de çalışmalarına hız verdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin ortak çalışmasıyla turizm sektöründe iyileştirilmeler yapılması için bir rapor hazırlandı.  Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ve Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşerek taleplerini dile getirerek hazırladıkları raporu iletti.

Hazırlanan raporun girişinde turizm sektörünün son iki yıldır siyasi olaylardan ve darbe girişiminden etkilendiğine yer verilirken, devamında 10 madde ile talepler sunuldu.

Raporda sektörün 10 önemli sorunu şöyle sıralandı:

1. 2018 yılına kadar turizm sektörün devamlılığını sağlamak amacıyla Eximbank, Kredi Garanti Fonu ve diğer kamu ve özel bankaları devreye sokarak turizm sektörüne özel, düşük faizli ve uzun vadeli işletme kredileri sağlanmalıdır.

2. Son iki yıldaki kayıplar ve 2017 yılındaki belirsizliklerden dolayı halihazırda ödeyemediğimiz vergi, prim ve buna benzer borçlarımız için faizsiz ve uzun vadeli ertelemeler yapılmalıdır.

3. Turizm acil eylem planında 750 bin dolara indirilen ihracatçı sayılma kriteri, turizmciler açısından uygulanabilir nitelikte değildir. KDV ve ÖTV iadesinin mutlaka turizm sektörü için de sağlanması gerekmektedir.

4. Çalışma Bakanlığınca, İş Kanununda turizm sektörünün özelliklerini dikkate alacak şekilde sektörel düzenlemeye ihtiyaç vardır.

5.Yurtdışında Türkiye’ye karşı oluşan olumsuz havanın giderilmesi amacıyla Başbakanlık – Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOBB, bölgesel örgütlenmeler ve sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulacak fonla etkin bir tanıtım kampanyası yürütülmelidir. Buna olanak verilecek bir yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır.

6. Yeşil yıldızlı tesisler için sağlanan enerji indirimleri, ilgili kurumlar ve yerel belediyeler tarafından uygulanmamaktadır. Ayrıca 2634 sayılı Kanunun 16. Maddesinin getirdiği hakkın genişletilerek elektrik ve su ücretlerinin en düşük tarifeden uygulanılması sağlanmalıdır. Diğer taraftan; belediyeler su, katı atık, atık su bedellerinde ve emlak vergilerinde yüksek bedeller istemektedirler. Maliyetlerimizi arttıran söz konusu gider kalemleriyle ilgili acil çözüm bulunması gerekmektedir.

7. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığınca turizm amaçlı yapılan 49 yıllık tahsis sürelerinin yaklaşık 30 yılı dolmuştur. Turizm yatırımlarının geri dönüş sürelerinin uzaması ve rekabet avantajını kaybetmemek amacıyla, tesisleri yenileme ihtiyacı dikkate alınarak tahsis sürelerinin uzatılması gerekmektedir.

8. Türk turizmimizin bugünlere gelmesinde önemli rol oynayan 2634 Sayılı Turizmi Teşvik Kanunu, dünyadaki turizm hareketleri dikkate alınarak yeni bir bakış açısıyla, sektörü 2023 yılına ve ötesine taşıyacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

9. Türk Hava Yolları’nın uçuş politikasındaki katı tutumunu değiştirerek, Antalya, Dalaman, Bodrum, Adnan Menderes, Çarşamba, Kapadokya ve Gazipaşa havaalanlarına yurt dışındaki önemli merkezlerden direkt uçuşlara başlaması sektöre önemli destek sağlayacaktır.

10. Son yıllarda ciddi gelişme gösteren ve şu an itibariyle en önemli kaynak pazar haline gelen iç pazarı teşvik etmek ve daha da büyütmek sektörün sürdürülebilirliği ve kaynakların ülke içinde kalmasını sağlamak açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle, emeklilere ve kamu çalışanlarına, 80’li yıllarda olduğu gibi tatil kredileri verilmesi veya buna benzer uygulamaların hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.