Turizmciler Erdoğan’ın çağrısını olumlu buldu

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

2015 yılında yurt dışı seyahatine çıkan Türklerin sayısı 9 milyon kişiyi geçti. Erdoğan‘ın gezi, eğlence, sportif ve kültürel amaçlı yaklaşık 3.5 milyon kişiye yaptığı “Yurt dışı tatiline gitmeyin” çağrısı turizmciler arasında olumlu karşılandı. 2016 yılı turizm açısından zor bir yıl oldu ve vatandaşların yurt dışı tatili yerine ülkemizin tatil bölgelerini tercih etmeleri sektörün toparlanmasına yardımcı olabilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yurt dışında tatil yapmayın” çağrısının ardından gözler vatandaşların yurt dışı tatillerini nasıl değerlendireceğine çevrildi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre 9.2 milyon kişi yurt dışına çıkış yaptı. Yurt dışına çıkan 9.2 milyon kişi yaklaşık olarak 5.6 milyar doların üzerinde harcama yaptı. 9 milyondan fazla vatandaşın yurt dışına çıkmasının hepsinin sebebi tatil amaçlı değil. Yaklaşık 3.5 milyon kişi gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler amaçlı yurt dışını ziyaret ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı yaklaşık olarak bu 3.5 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

Çok fazla yurt dışını tercih ediyoruz

Rusya ile yaşanan politik sorunlar ve ülkemizde patlak veren olaylar nedeniyle turizmde zor bir yılı geride bıraktık. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı da turizm sektörünü oldukça memnun etmişe benziyor. Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Uğurlu Türkiye’den Avrupa’ya tatil amaçlı çok fazla kişi gittiğini söylüyor. Uğurlu “Bizimkiler inanılmaz şekilde yurt dışı tatiline gidiyor. Yunanistan ve Avrupa’daki bir çok yer bizim ülkemizden giden turistlerle ayakta duruyor. Bu sene yurt dışı tatiline gitmeyi ertelemek çok mantıklı bir karar olacaktır. Cumhurbaşkanımızın söyledikleri turizm sektörüne can getirecektir. Bunu sadece tavsiye olarak değil, konu hakkında tedbirler de almak gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, yurt için tatil yapmayı kesinlikle özendirmeliyiz diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor, “İç pazarda tedbirler alıp insanların yurt içinde tatile gitmeleri için tedbirler alınmalı. Yurt içinde tatillerin vatandaşlarımıza özendirilmesi gerekiyor” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.