Turizm harcamalarında Çinliler açık ara önde

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) yayınladığı Turizm Barometresi raporunda dünya çapında yapılan turizm harcamasının neredeyse yüzde 21’i Çinlilere ait olarak gözüküyor. Çin ile yakın olan Hong Kong birlikte kabul edilirse turizm harcamalarındaki toplam pay yüzde 22.8’e kadar yükseliyor.

Çinli turistler 2015 yılında yaptıkları turizm harcamalarını 11 milyar dolar arttırarak 2016 yılında 261 milyar dolara ulaştı. Hong Kong’lu turistler ise 2016 yılında bir önceki yıldan 1 milyar dolar fazla harcayarak 24.1 milyara yükseltti.

UNWTO tarafından yayınlanan Turizm Barometresi’nde yer alan bilgiler ışığında Çin pazarının dünya için artık daha değerli bir hal aldığı görülüyor. Çin, 2016 yılı boyunca başka ülkelere 135 milyon vatandaşını turist olarak yolladı. Bu turistlerin turizm pazarına katkısı ise 261 milyar dolar oldu. Çin bu verilerle en yakın rakibi ABD’ye büyük fark atarak ilk sırada yer aldı.

Turizmde gelecek Asya Pasifik’te mi ?

Çin’in 261 milyar dolar harcama ile açık ara ilk sırada yer aldığı listede, ABD 121 milyar dolar harcama ile ikinci sırada yer alıyor. Liste’de harcama sırası ile Almanya, İngiltere ve Fransa bulunuyor.

İlk 10 içinde ise Çin, Güney Kore, Avusturalya ve Hong Kong gibi Asya Pasifik’ten 4 ülke bulunuyor. Turizmdeki harcamaların payı ve ağırlanan turist sayıları dikkate alındığında Asya Pasifik ülkelerinde bir yükseliş var. Bu yükseliş turizmde geleceğin Asya Pasifik ülkelerine doğru kaydığını gösteriyor.

Bölgelere göre turist istatistikleri

Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılar turizm sektöründe de devam ediyor. Ortadoğu’da yüzde 4 civarında bir düşüş yaşamasıyla 54 milyona düştü. Afrika misafir ettiği turist sayısında 4 milyon civarında bir artış yakalayarak 58 milyona yükseldi. ABD ziyaretçilerini arttıran ülkelerden birisi oldu.  ABD 201 milyon turist sayısı ile bir önceki yıla göre 8 milyon fazla turist ağırladı.

Asya Pasifik bölgesinde yer alan ülkeler toplamda 24 milyon turist artışı yaşadı. Bu ülkeler 303 milyon ziyaretçiye ulaştı. Avrupa ise 620 milyon turist ağırladı.

İlginizi Çekebilir

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir