Turist sayısında büyük düşüş yaşandı

  • by Tarık Aydın
  • 3 Yıl önce
  • 0

Ülkemize 2016 yılında gelen turist sayısında büyük düşüş yaşandı. En çok turist çeken şehirlerimizin başında gelen Antalya ise düşüşten en çok nasibini alan şehrimiz oldu. TurizmDataBank verilerine dayanarak oluşturulan bilgilere göre Antalya’nın kaybettiği Turist sayısı 5 milyon civarında oldu. Antalya’daki turist sayısındaki düşüş 2016 yılında yüzde 45 oranında olurken şehre gelen turist sayısı 5 milyon 700 bin kişi oldu.

Antalya’da en büyük kayıp Almanlar ve Ruslar

Antalya’da ziyaretçi sayısı baz alındığında Almanya ve Rusya’dan Antalya’ya gelen turist sayısının neredeyse 3.5 milyon kişiye yaklaştığı görülüyor. Ayrıca bu ülkeleri İngiltere, Hollanda ve İskandinav ülkeleri takip ederken gelen turist sayısında artış gösteren ülkeler ise Ukrayna ve İsrail oldu. Ukrayna’dan 2016 yılında bir önceki yıla göre 260 bin kişi, İsrail’den ise 63 bin kişi daha fazla giriş yaptı.

İstanbul ve Ege şehirleri de düşüş yaşadı

Antalya’dan sonra turist sayısının en büyük düşüş yaşadığı şehir İstanbul olarak gözüküyor. Ayrıca yine yüksek seviyede turist çeken bölgemiz olan Ege’de de düşüş gözlendi. Muğla, İzmir ve Aydın illerinde 2016 yılında bir önceye göre 2 milyondan fazla turist kaybı yaşadı.

Kaybı şehirlere bölecek olursak Muğla 1 milyon 250 bin, İzmir 520 bin, Aydın ise 223 bin civarında turist sayısında düşüş yaşadı. Bu veriler baz alındığında ise Antalya, İstanbul, Muğla, İzmir ve Aydın şehirlerinde 10 milyon civarında bir turist kaybından söz edilebilir. Bu şehirler ülke turizminden yüzde 70 oranında pay alıyorlardı.

Turizmde derin bir krizin yaşandığı 2016 yılında Muğla turizmi 1,25 milyon, İzmir turizmi 530 bin ve Aydın turizmi de 223 bin dolayında turist düşüşü yaşadı.

2015 yılında ülkemizi 27,5 milyon turist ziyaret ederken 2016 yılında bu sayı 17,6 milyonda kaldı.

2017 Turizm açısından nasıl olacak

2016 Yılı turizm açısından ülkemizde kötü geçerken bir çok turistik ülke de bu krizden nasibini aldı. Hatta geçtiğimiz günlerde İngiliz All Leisure Group 13 binden fazla ileri tarihli rezervasyon olmasına rağmen battığını açıklamıştı. Yapılan tahminlere göre 2017 yılının turizm açısından ülkemizde 2016 yılına göre daha iyi geçeceğidir.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.