Turist istemeyen bölgeler artıyor

  • by Abdulkadir Kaya
  • 4 Yıl önce
  • 0

İspanya’da Barselona ve Mayorka, İtalya’da Venedik derken Yunanistan’ın Santorini bölgesi başta olmak üzere bazı yerlerinde turist karşıtı açıklamalar gelmeye başladı. Bölgede turist sayısında kısıtlamaya gidilmesi bekleniyor.

Dünyada son dönemde yaygınlaşan “turist istememe” Yunanistan’a da sıçradı. Başta İspanya ve İtalya olmak üzere dünyada bir çok yerde fazla turist nedeniyle sorun yaşayan yerli halkın gösteri, açıklama ve eylemlerine şahit olduğumuz günlerde Yunanistan’ın Santorini bölgesi de turist sayısında kısıtlamaya gitmeye başlayacak.

Nüfusu sadece 18 bin olan ve geçiminin çoğunu turizm ile sağlayan Santorini halkı, bölgeye gelen turist sayısının 5,5 milyona dayanmasıyla birlikte yerel yönetim ile iletişime geçerek turist sayısına sınırlama getirilmesini istedi.

Türk bandrıalı Kruvaziyer gemilerle bile 9 bin kişinin ziyaret ettiği Santorini’ye yaz boyunca on binlerce tekne demir atıyor. Uçakla bölgeyi ziyarete gelen turist sayısı ise bu yıl 400 bini aşmış durumda.

Bölgede sürekli artan fiyatlar da yerli halkı sıkıntıya sokmaya başladı. Kafede güneşin batışını izlerken içtiğiniz bir kahve neredeyse 75 liraya kadar çıkabiliyor. Bunun yanı sıra 18 bin nüfuslu adanın bu denli turist alması altyapı yetersizliğine ve trafik sorunlarına neden oluyor.

Yatak sayısı ve altyapı yetersizliği görülüyor

Bölgede sadece 80 bin kayıtlı yatak bulunuyor. Ayrıca 76 km kare üzerine kurulu ve lavların kalıntısı ile kurulmuş. Bölgeye gelen turist sayısına ne altyapı ne de bölgedeki yollar yeterli olabiliyor.

Bölge halkı yaşanan sorunlardan sonra turistlerin tamamen gelmemesi yerine bir limit oluşturarak sıkıntıların kontrol altına alınmasını istiyor.

Santorini adasını en çok Türklerin ziyaret ettiği biliniyor. Adada o kadar Türk var ki yoldan geçen birisi herhangi ile Türkçe konuşarak anlaşma ihtimaliniz çok fazla. Adaya Türk turistlerin ardından İngilizler, Çinliler, Amerikan vatandaşları ve İtalyanlar sık ziyarette bulunuyor.

Turist istemeyen ülke sayısı artıyor

İzlanda, Bhutan, İrlanda, Avusturalya, Peru ve Ekvador’un gibi ülkelerde bölgelerdeki tarihi ve kültürel yapının korunması için gelen turist sayısına sınırlama getirdi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.