Trump’a tepkiler devam ediyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın koltuğuna oturur oturmaz verdiği “7 ülkenin ABD’ye girişinin yasaklanması” kararına dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump 7 ülkeden gelenlerin Amerika’ya girişini yasakladı. Trump’ın adaylığından beri sürdüğü islamofobi tavırlarının sonucu aldığı bu karar tüm dünyadan tepki aldı. Amerika’daki 16 eyalet ortak bildiri ile Trump’ı kınadı.

Trump’ın kararını yasadışı bulan bildiride, New York, Washington D.C, California, Pennsylvania, Massachusetts, Hawaii, Virginia, Oregon, Connecticut, Vermont, Illinois, New Mexico, Iowa, Maine, Maryland ve Washington eyaletlerininin başsavcılarının imzası yer alıyor.

Alınan bu karara ilişkin Irak, Sudan, İran gibi ülkelerden tepkiler yağarken, Airbnb ve Starbucks, Apple gibi kuruluşlardan da tepki gecikmedi.

Dünya medyasında geniş yer alan bu karara çok sayıda ülke, kişi ve kurumlardan sert tepkiler geldi.

İngiltere’nin İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Trump’ın İngiltere’ye girmesinin yasaklanması önerisinde bulunarak tepkisini ortaya koyarken, vatandaşlarının Amerika’ya girmesi yasaklanan İran, Trump’ın kararına misilleme yaparak ABD vatandaşlarını İran’a girişini yasaklacağını bildirdi.

İran’ın kararına benzer bir karar da Irak’tan geldi. Karşılılık ilkesi baz alınarak Amerikan vatandaşlarının Irak’a girmesinin yasaklanması kararı parlamentoda kabul edildi.

Dünyaca ünlü kuruluş Starbucks’da 10 milyon mülteci istihdam edeceğini duyurarak Trump’ı protesto ederken, turistlerin ziyaretlerinde konaklayacak yer bulmasını, mekan sahiplerinin kiralamasını sağlayan web uygulaması. Airbnb’de Trump’ın kararı yüzünden madur olanlara ücretsiz konaklama imkanı sağlayacak.

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni’de sosyal paylaşım sitesinden Trump’ın ismini vermeden eleştiride bulundu.

Körfez ülkelerine ait büyük hava yolu şirketleri, ABD Trump’ın Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan skandal kararını uygulamaya başladığı bildirildi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.