Troya Antik Kenti yeni müze ile canlanacak

Çanakkale’de yer alan Troya Antik Kenti’ni canlandırmayı hedefleyen müzenin inşaatın da son aşamaya gelindi.

UNESCO tarafından 1998’de Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Troya Antik Kenti girişine 50 milyon liralık harcama ile yapılan”Troya Müzesi” ve “Hamidiye Tabyaları”nda sona yaklaşıldı.

Müze, 3.000 metrekarelik sergi salonu da dahil olmak üzere 10.000 metrekarelik alandan oluşacak.

Kompleksin yapımı 2014’te başladı.

Projeyi inceleyen AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, müzenin modern mimari ile antik mimariyi birleştireceğini ve müzenin dışındaki tasarımların klasik antik dönemin mimari ihtişamını yansıtacağını açıkladı.

Çanakkale’nin tarihi açıdan öneminden ve marka kent olma yolundaki adımlarının altını çizen Bülent Turan, “Burası hem yerel insanımız için bir katma değer üretecek hem de bizim kültür dünyamıza bir katma değer yaratacak. Troya Müzesi bölgenin turizm değerini artıracak.” şeklinde ifade etti.

Dünyanın en ünlü antik kentlerinden biri olan Truva Antik Kenti’nin MÖ 3.000 yıllarında inşa edildiği düşünülüyor.  Ayrıca Yunan mitolojisinde “Truva Savaşı’nın yapıldığı yer” olarak biliniyor.

Wolfgang Petersen’in yönettiği ve Brad Pitt’in oynadığı 2004 yapımı Hollywood filmi adını tarihi açıdan dünyaca ünlü Troya Antik Kenti’nden aldı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.