Tatilde ucuz konaklamanın yolları

  • by Abdulkadir Kaya
  • 5 Yıl önce
  • 1

Tatile gidenlerin en büyük masraflarından birisi “konaklama masrafı” olmaktadır. Yıllık iznini kullanıp 4-5 gün tatil yapanlar için geçerli olmasa da “ucuz konaklama yolları” ile çok daha uzun süre tatil yapabilmek mümkün. Tatilde bir kaç lüks davranıştan vazgeçerek tatilin süresini uzatmak mümkün olabilir.

Tatil süresi uzun olanların en büyük masrafı konaklama oluyor. Eğer tatil süreniz normalden uzunsa veya daha çok yer gezmeyi seviyorsanız “ucuz konaklama” ile aynı para ile çok daha uzun süre tatil yapabilirsiniz. Ben lüksten vazgeçemem, zaten 4-5 gün tatil yapıyoruz diyenler için geçerli olmasa da “daha çok yer gezmek ve daha çok tatil yapmak istiyorum” diyenlerin bir kaç püf noktaya dikkat ederek tatil sürelerini uzatmaları mümkün.

Tatil yerini önceden belirleyin

Tatile çıkması kesin olan kişilerin ucuz konaklama konusunda büyük avantajı var. Yaz mevsimi veya kış mevsimi tatil dönemlerinden çok önce gideceği bölgeyi seçerek, uygun ve kaliteli otelde rezervasyonunu yapabilir. Aynı bölgede kalan bir çok insandan çok daha ucuza konaklama imkanına sahip olabilir.

Her şey dahil lüks otellere veda

Konaklama ücretini düşürerek tatil süresini uzatmak isteyenlerin ilk vazgeçmesi gereken şey “Her şey dahil” konseptinde hizmet veren lüks oteller olacaktır. Akşama kadar gittiğiniz bölgeyi geziyor ve sadece yatmak için otele geliyorsanız zaten gereksiz bir masraf olacak lüks oteller yerine pansiyon, hostel, couchsurfing (Türkiye’de aktif olarak kullanılmasa ve güvensiz görülse bile) ile tanışmalısınız.

Gittiğiniz yerde ucuz olarak kalmak istiyorsanız “Hostel” terimi ile iç içe olmalısınız. Hostel, bir çok insanın aynı odada kalma konseptidir. Bu konseptte banyo ve tuvaletler ortaktır. Bir çok tatilci bu nedenle hostel kullanmamaktadır. Dünyanın bir çok yerinde etkin şekilde kullanılan hosteller sayesinde çok uygun fiyatlara konaklama gerçekleştirebilirsiniz.

Uygun bulunduğu zaman pansiyon hayat kurtarır. Kalacağınız bölgedeki otelin 5’te 1 fiyatına bile pansiyon odası bulabilirsiniz. Oteline sadece akşamları yatmaya gelenler için “pansiyon” hayat kurtarır.

Couchsurfing, ülkemizde kullanımı çok olmasa bile dünyanın bir çok yerinde etkin olarak kullanılan konaklama şeklidir. Couchsurfing, insanların size gönüllü olarak yardım ederek, evinde misafir etmesidir. Kulağa hiç güvenli gelmese bile bu yöntemi kullanan çok sayıda insan olduğunu söylemek mümkün.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

1 Yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.