Tatilde 30 milyon kişi seyahat etti

  • by Abdulkadir Kaya
  • 2 Yıl önce
  • 0

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kurban Bayramı tatili süresinin 10 güne çıkarılmasının ardından yılın son tatilini değerlendirmek isteyen 30 milyon vatandaş yolculuk yaptı dedi. 

10 güne çıkan Kurban Bayramı tatili nedeniyle 30 milyon kişinin yolculuk yaptığı açıklaması yapıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 30 milyon kişinin bayram tatilini değerlendirmek için yola çıktığını söyledi.

Bakanı Arslan, Kurban Bayramı tatili nedeniyle milyonlarca vatandaşın turizm bölgelerine akın ettiğini belirterek, “Vatandaşlarımız, uzun bayram tatili sürecinde gerek tatil gerekse sevdiklerini ziyaret etmek amacıyla yollara çıktı” dedi.

Karayollarında seyahatin yanı sıra havayollarına ve trenlere de yoğun talebin olduğunu dile getiren Arslan, alınan önlemlerle karayolları başta olmak üzere havayolları ve demiryollarında hiçbir aksama yaşanmadığını vurguladı. Bakan Arslan, 10 günlük süre içinde toplam 1 milyon 830 bin kişinin, seyahatinde treni tercih ettiğini söyledi. Arslan, İstanbul’da ise 10 gün boyunca şehir içi seyahatleri için Marmaray’ı tercih eden vatandaşların sayısının ise 1 milyon 229 bini geçtiğini ifade etti.

Turizm amaçlı olarak 6 havalimanından seyahat eden kişi sayısının ise 5 milyon 258 bini geçtiğini bildiren Arslan, Atatürk, Sabiha Gökçen, Dalaman, Antalya, Adnan Menderes ve Muğla Milas havalimanlarında iç hatlarda yolculuk yapan kişi sayısının 2 milyon 46 bin 179 olduğunu, dış hatlarda ise bu sayının 3 milyon 212 bin 422’i bulduğunu kaydetti. Bayram tatili boyunca tüm havalimanlarında ise 49 bin 624 uçak trafiğinin gerçekleştiğini bildiren Arslan, “Havalimanlarımızda 7 milyon 156 bin 31 yolcuya hizmet verildi” dedi.

Bakan Arslan, tatil süresince seyahatlerde en çok tercih edilen ulaşım modunun ise karayolları olduğuna işaret etti. Arslan, bayram tatilinde ücretsiz yaptıkları Karayolları’na bağlı otoyol ve köprülerden 10 günde toplamda 15 milyon 432 bin araç geçtiğinin altını çizdi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.