Tarihte ilk kilise: Saint Pierre

  • by Tarık Aydın
  • 3 Yıl önce
  • 0

Habib-i Neccar Dağı yakınlarında doğal bir mağara olan ve sonrasında yapılan eklemelerle kiliseye dönüşen Saint Pierre Kilisesi, Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak kabul edilir. Antakya–Reyhanlı yolunda bulunan Saint Pierre Kilisesi hakkında bilinen M.S 29 ile 40 yılları arasında Hristiyanlığın bu bölgede yayılma çalışmalarının bu kilisede gerçekleştiğidir.

Hz. İsa’nın 12 havarisinden birisi olan Saint Pierre, Antakya’ya gelerek bölgede dini yayma çalışmalarında bulunmuş, ilk dini toplantının yapıldığı yer olarak ise Saint Pierre Kilisesi bilinmektedir. İlk defa bu toplantıya katılanlara da Hristiyan adı verilmiştir.

Saint Pierre Kilisesi, 13 metre derinliğinde, 9,5 metre genişliğinde 7 metre yüksekliğinde, kayadan oyulmuş bir mağaradan yapılmıştır. Bir çok inanışa göre ilk Hristiyan kilisesi olarak kabul edilse bile en eskilerinden birisi olduğu kesindir.

Kilisenin ilk dönemlerinden günümüze sadece tabanda bulunan mozaikten küçük parçalar ve sunağın sağında, duvardaki boyamaların izleri yer almaktadır. Kiliseden dağa bir tünel açılır. Bunun sebebi o dönemde fazla olan baskılar nedeniyle Hristiyanlara düzenlenecek baskınlarda insanların dağa kaçabilmesini sağlamak olduğu tahmin edilmektedir. Kilisede günümüzde hala kutsal ve şifa sağladığı düşünülen bir su bulunmaktadır. Kayaların arasından sızarak bir kapta toplanan su o dönemde vaftiz amacıyla kullanılmıştır. Günümüze kadar yaşanan depremlerin etkisiyle eskisi kadar kalmasa bile hala su bulunmaktadır.

Saint Pierre Kilisesindeki değişiklikler

Kilisenin orta kısmında bulunan taş sunağın üzerinde Saint Pierre Bayramı (21 Şubat tarihinde Antakya’da kutlanan bir Hristiyan Bayramı) için yerleştirilen taştan yapılmış bir kürsü bulunmaktadır. Aynı sunağın üzerinde yer alan Saint Pierre heykeli ise günümüze daha yakın bir tarihte 1932 yılında yerine yerleştirilmiştir.

Kilisede asıl değişikliği 1098 yılında Antakya’yı ele geçiren haçlılar yapmıştır. Bu dönemde kilise birkaç metre uzatılmıştır. Bunun yanı sıra kiliseye iki kemer daha ekleyerek ön cephe ile bağlantı sağlamışlardır. Yapılan yeni cephe 1863 yılında, Papa IX. Pius’un isteği üzerine Kapuçin rahipleri tarafından onarılmıştır. Yapılan restorasyona tarihte ismi çok bilinen III. Napolyon’un katkıları da olmuştur. Kiliseye girişte sol tarafta yer alan kalıntılar, kilisede değişikliğe gitmeden ön tarafta bulunan revaktan geriye kalmış kalıntılardır.

Kilise bahçesi uzun zaman mezarlık olarak kullanılmıştır. Bunun yanı sıra kilisenin iç kısmında da mezarlara rastlamak mümkündür. 198e yılında Papa VI. Paul tarafından Hristiyan dinine inanan insanlar için haç yeri ilan edilmiştir.

Kilise’de her yıl 29 Haziran tarihinde valiliğin izniyle Katolik Kilisesi tarafından ayin düzenlenmektedir.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.