Tarihi surların üzerinde yaşam kurmuşlar!

Bursa’da yer alan tarihi surlarda yapılan evler, surların tarihi dokusuna zarar veriyor.

Tarihi m.ö. 2. Yy’ a dayanan ve Osmanlı döneminde hapishane olarak kullanılan tarihi yapının son hali görenleri şaşırtıyor. Surlara yapılan evler, Osmanlı Devleti’nin güç kaybettiği dönemde inşa edilmiş. Bu surların tarihi bir miras olduğu, ev yapılarak kişiselleştirilemeyeceğini vurgulayan Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sezai Sevim, surların kullanılmamasından faydalananların ev yaptıklarını, kapı açtıklarını zamanla bu son haline geldiğini dile getirdi.

Osmanlı Devleti döneminde Uludağ eteklerine açılan ara kapı konumunda olan Zindan Kapı’nın etrafındaki surlar yıkılarak, surun içerisine ve üzerine evler inşa edilmiş. Yapılan evlerle üç kule, kuleleri birbirine bağlayan duvarlar ile zindanların bulunduğu bölümden oluşan tarihi Zindan Kapı’nın tarihi dokusu da tahrip edildi.

Dr. Sevim, şu şekilde açıklamada bulundu: “O kısımda Osmangazi Belediyesi bir restorasyon başlattı ve yapının kapı ve çevreleri ayağa kalktı. Bu eserler, Türkler bu bölgeye gelmeden önceki eserler. Osmanlı Devleti Bursa’yı fethettiği dönemlerde şu anki şehir merkezinde hiç ev yok. Bursa surlardan ibaret. Surun dışında ev yok. Böyle bir Bursa’yı dışarıdan düşmanların gelmesiyle koruyacak bir araca ihtiyaç var o da sur. Bu surların, Romalılar ve daha öncesinden de bazı izler var ki 200-250’li yıllara dayanan bir tarihi derinliği var.      İnşa edildiği zamanki haliyle korunuyor dersek doğru olmaz. Savaşlar sebebiyle bir kısım yerler yıkılır, bazı yerler tahrip olur. O bölgede de bazı tamirler yapılmış. Osmanlı Devleti, sınırını biraz daha batıya kaydırınca buralarda surlara ihtiyaç kalmamış. İçerisinde düşman olmadığı için bir takım yerlerdeki yıkılmalar dolayısıyla tekrar tamir edilme ihtiyacı duyulmamış. Son dönemde, harap olan, yıkılan surları tamirleme faaliyeti başladı. Zindan Kapı tamir edilirken hapishane kapıları da tek tek ortaya çıkmaya başladı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.