Sürmene’de yanan orman otellere mi verilecek?

  • by Tarık Aydın
  • 6 Yıl önce
  • 0

Trabzon‘un Sürmene bölgesinde bulunan Çamburnu yakınlarındaki yangın ormanda 20 hektarlık alanı kül etti. Yangının kış mevsiminde çıkması insanların farklı şeyler düşünmesine yok açtı. Sosyal medya üzerinden başlayan ve çığ gibi büyüyen tepkilerde yanan orman bölgesinin arap yatırımcılara verileceği, bölgeye otel yapılacağı konuşuldu. Yanan bölgenin doğal güzelliği acaba turizme mi açılacak sorusunu akıllara getirirken Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tartışmaya noktayı koydu. Eroğlu “Yanan bölge ve çevresinin farklı amaçlarla kullanılması mümkün değil” dedi.

Yaptığı açıklama ile doğa severlerin yüreğine su serpen Bakan Eroğlu, “Eroğlu “Yanan bölge ve çevresinin farklı amaçlarla kullanılması mümkün değil. Zaten oraya yapılaşma kanunen yasak. Yangının gerçekleştiği ve tahrip ettiği bölgeyi kısa sürede tekrar ağaçlandırma için hazırlayacağız ve ağaç dikilebilecek döneme geldiğimizde fidanların yerlerini aldığını göreceksiniz” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı yangın ile ilgili açıklamada bulundu. Trabzon Sürmene’nin Çamburnu bölgesindeki yangının tamamen söndürüldüğünü ve bu söndürme çalışmalarına 40’ı itfaiye personeli 120 kişinin katıldığı belirtildi. Yaşanan olaylara ilişkin yapılan açıklamada “Gece saat 23:15’te yangın başlamış ve personelimizin ilk müdahalesi 23:35’te olmuştur. Yaşanan yangına çevre illerden de gelen arazözlerle birlikte toplam 13 arazöz ile müdahale gerçekleştirilmiştir. Ayrıca onlara 8 adet hizmet aracı, 9 tane itfaiye aracı da destek vermiştir. 25 hektarlık alanda örtü yangını çıkmıştır. Boyu yüksek ağaçlar yaşamını devam ettirebilecek olup, alt katmanlarda yer alan çalı çırpı maki formasyonundaki bitkiler zarar görmüştür” denildi.

Sürmene Çamburnu’ndaki ormanlarda çıkan yangın bir çok kişiyi üzdü. Yangının sonunda 2 sevindirici haber verildi. İlki yangının daha büyük alanlara yayılmadan söndürülmesi oldu. 20 hektar büyük bir alan ama en azından daha fazla ağacın kaybı önlendi. İkincisi Bakan Eroğlu’nunda söylediği yangında zarar gören bölgenin tekrar ağaçlandırılacak olması oldu.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.