Sektördeki sıkıntılardan en çok İstanbul etkilendi

Dünya çapında hizmet veren araştırma şirketi 2017 Türkiye Şubat Ülke Performans Raporu’nu açıklandı.

Uluslararası alanda veri ve analiz yapan STR Global Türkiye Otelciler Birliği’nin talebi üzerine Şubat ayında Türkiye konaklama oranlarını derledi. Geçtiğimiz yıllarda 5 yıldızlı otellerde günlük 200 Euro’ya konaklanırken bu yıl fiyatlar yüzde 25 geriledi.

 

2017 yılı Ocak ve Şubat aylarında Türkiye otellerinde doluluk oranları belirlendi. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) 2017 Şubat ayı raporunu değerlendirdi. Değerlendirmeye göre Şubat ayında otel doluluk oranları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 2’ye yakın artarak yüzde 50’den fazla oldu.

Türkiye otel doluluklarında hafif bir artış söz konusu olurken İstanbul otellerinde bu durumun tersi yaşandı. İstanbul Şubat ayında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 0,7 düşüş yaşayarak yüzde 47,2’yi gördü.

İstanbul otellerinde günlük oda fiyatlarında da düşüş gözden kaçmadı. Şubat ayında İstanbul’un otellerinin günlük fiyatları yüzde 15’ten fazla düşüş yaşayarak günlük fiyatlar 80 Euro’nun altına indi.

Otel fiyatlarında yaşanan bu düşüş İstanbul’un Avrupa’da büyük kayıp yaşayan şehirler arasına girmesine neden oldu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TÜROB Başkanı Timur Bayındır, İstanbul turizmi için özel uygulamalar yapılması gerektiğini vurgulayarak, turizmdeki sıkıntıyı en çok hissettiren şehrin İstanbul olduğunu söyledi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.