Sahtekar İngilizlere kötü haber

  • by Abdulkadir Kaya
  • 5 Yıl önce
  • 0

Son dönemlerde İngiliz turistler arasında yaygın hale gelen “tatilde hastalandım” şikayetlerinde yeni bir dönem başlıyor. Thomas Cook, sahte şikayetlere karşı savaş açtığını duyururken, şirket İngiliz turistlerin ilk defa ceza mahkemesinde yargılanmasını sağladı.

Thomas Cook geçtiğimiz günlerde “Gerçek olmadığını düşündüğümüz şikayetlerin parasını ödemeyeceğiz” şeklinde duyurduğu kararda yeni bir boyut açıldı. İngiliz turistler arasında sıradanlaşan “tatilde hastalandım” şikayeti üzerine geçtiğimiz günlerde bir çiftin tazminatlarını ödemeyi reddeden şirket, çift tarafından mahkemeye verilmişti. Hakim dava sonucunu açıkladığında şirketin haklı olduğu ortaya çıktı. Hakim çifte inanmayarak mahkeme masraflarını da çiftin ödemesine hükmetti.

İngiltere’de ceza mahkemesinde ilk defa

Sürekli yaşanan şikayetlere karşı sert önlemler almaya başlayan Thomas Cook, konu hakkında bir adım daha attı. Liverpool’da yaşayan bir ailenin kaldıkları otelde gıda zehirlenmesi yaşadığını iddia etmesi ve 52 bin pound tazminat istemesinin ardından şirket konuyu ceza mahkemesine taşıdı.

Bu dava ise İngiltere’de asılsız şikayette bulunan bir kişinin ilk defa ceza mahkemesinde yargılanması olarak diğerlerinden ayrılıyor.

Deborah Briton (53), Paul Roberts (43) ve iki çocukları ile birlikte geçirdikleri her şey dahil tatilde sorun yaşadıkları için şikayette bulunarak tazminat almaktan suçlanıyorlar.

Annesi, üvey babası ve kızıyla gittiği her şey dahil tatilden kızı Charlene Briton’un da gıda zehirlenmesi yaşadığını söyleyerek tazminat aldığı söyleniyor.

6 Yıla kadar hapis cezası çıkabilir

Savcı Sam Brown tarafından konu hakkında yapılan açıklamada, tazminatların 52 bin pound civarında olduğu belirtildi.

Bölge yargıcı Andrew Shaw’un “nispeten yüksek para talep edilen nitelikli bir dolandırıcılığı” suçundan sanıkları kraliyet mahkemesine sevk etme yetkisi bulunuyor.

Görülecek davanın 10 Ağustosa ertelendiği ve mahkemenin şirketi haklı görmesi durumunda 3 sanığın 18 aydan 6 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabileceği söyleniyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.