Sağlık turizminde hızlı yükseliş bekleniyor

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Ülkemizde arka arkaya yapılan sağlık yatırımlarının, güçlü ekip ve merkezi coğrafi konum destekleyerek sağlık turizminde katkı sağlaması için çalışmalar sürüyor. Sağlık turizmi yatırımları, ülkemize komşularımızı daha fazla çekmesi bekleniyor.

Sağlık turizminde gerçekleştirilen projeler kapsamında ilk etapta 100 bin civarında Iraklı turistin Türkiye’ye gelmesi beklenirken, sektörde ise bu konuda büyük bir umut var.

Türkiye, sağlık alanına yaptığı yatırımlarla kazandığı modern tesisleri, konusunda uzman çalışanları, şifa olarak görülen termal suları ile sağlık turizminin vazgeçilmezi olarak görülüyor. Ülkemize 2016 yılında 746 bin turist sağlık kapsamında giriş yaptı.

Sağlık turizmine yapılan hamlelerle çıtayı daha da yukarı çekmek ve tüm şehirlerimizde sağlık turistlerinin gelebileceği tesislerin olması için yapılan çalışmalar yavaş yavaş hayat bulurken, proje kapsamında ilk hedefler komşu ülkelerimiz olarak belirlendi.

“Sağlığınız dost ellerde”

Bölgede Türkiye’yi sağlık turizminin merkezi haline getirecek olan çalışmalar kapsamında Ekonomi Bakanlığı’nın da desteği ve Trabzon Halk Sağlığı Derneği’nin yardımları ile hayata geçen, “Sağlığınız Dost Ellerde… Türkiye Yanı Başınızda” sloganı ile başlayan projede, Iraklı doktorlar ve turizmciler Ankara’da ağırlanarak tanıtımlar yapılacak.

Trabzon Halk Sağlığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Topbaş, “Türkiye’nin sağlık konusunda Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri edindiği deneyimleri, günümüzde çağdaş sağlık hizmetleri ile entegre ediyoruz. Şu an sağlık alanında cazibe merkezlerinden olan ülkemizin bu konudaki ilk 5 ülkeden biri haline geldiğini söylemek mümkün.Potansiyelimizi ülkemiz dışına da açmalıyız. Bu kapsamda sağlık hizmetlerimizin dünyaya, öncelikli olarak da kendi bölgesine iyi tanıtılması gerekiyor. Ekonomi Bakanlığımızın destekleriyle, ülkemize coğrafi ve kültürel olarak en yakın komşularımızdan olan Irak, öncelikli ülkelerden biri olarak belirlendi. Irak’ta yıllardır süren sorunların, Iraklıların sağlığını ve sağlık hizmetlerine ulaşımlarını olumsuz yönde etkilediğini biliyoruz. Yaptığımız değerlendirmelerde Iraklıların ciddi anlamda tedavi ve sağlık hizmetlerine gereksinimini olduğunu gördük. Hatta yakın komşumuz olmalarına rağmen rehabilite edici sağlık hizmetlerden olan termal sular hakkında bilgilerinin de yeterli olmadığını fark ettik. Bu nedenle ülkemizin tedavi, rehabilite edici sağlık hizmetleri ve termal su potansiyellerini tanıtmak ve onların da bunlardan yararlanmasını sağlayabilmek için bir program geliştirdik” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.