Sağlık turizminde hedef ilk iki içerisinde yer almak

Kültür, yaz, kış turizminin yanı sıra sağlık turizminde de adından söz ettiren Türkiye, son 14 yılda sağlık turizminde çok önemli adımlar attı.

Sağlık Yönetimi ve Eğitimi Derneği (SAYED) ve Kamu ve Özel Ortaklığı Derneği’nin beraber yürüttüğü ‘Şehir Hastaneleri, Sağlık Turizmi ve Kamu Özel İşbirliği’ sempozyumunda Türkiye’nin sağlık turizmi değerlendirildi.

EXPOMED Fuarı’nda gerçekleşen sempozyuma Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Dr. Ertuğrul Eğin yaptı. Sağlık Bakanlığı Turizm Daire Başkanlığı Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Hüsrev Diktaş’da katıldı.

Gerçekleşen sempozyumun açılış konuşmasını Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş yaptı. Sempozyumda sağlık turizmine dair tüm gelişmeler tartışıldı. Son dönemlerde yapılan çalışmalara değinen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Gümüş, sağlıkta yüzde 60’dan fazla memnuniyete ulaştıklarını belirtti. 21 Şehir hastanesi imzaladıklarına değinen Gümüş, 3 hastanenin faaliyette olduğunun altını çizdi. Türkiye’de sağlık hizmetini en iyi seviyeye getirmeye hedeflediklerini söyleyen Müsteşar Gümüş, sağlık turizmini güçlendirmek için çalışmalara başlayacaklarını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Turizm Daire Başkanlığı Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Hüsrev Diktaş’da sempozyumda konuşma yaptı. Türkiye’nin sağlık turizmindeki konumunu paylaşan Uzm. Dr. Hüsrev Diktaş, Türkiye’nin 4 saatlik uçuş mesafesinde 1,5 milyar insana ulaştığını ifade etti. Açıklamalarına devam eden Hüsrev Diktaş, dünyanın ilk 5  ülkesi arasında yer alması için yeni projeler geliştirdiklerini açıkladı. Hüsrev, “Türkiye olarak 2023 hedefimiz çok net. Tüm alanlarda ülkemizi daha yukarılara çıkarmak. Dolayısıyla Sağlık Turizminde Genel Hedeflerimiz; Türkiye’nin Sağlık Turizminden aldığı payı yükseltmek, Sağlık Turizmi ihtiyaçlarına konforlu, güvenilir ve planlı bir entegre çözüm üretebilmek ve Türkiye’yi Sağlık Turizmi alanında bir marka haline getirebilmek. 2023 hedefimiz ise; 2.000.000 aağlık turistine ülkemizde sağlık hizmeti sunmak, 20 milyar dolar sağlık turizmi geliri elde etmek ve sağlık turizminde dünyanın ilk 2 ülkesi arasında yer almaktır” şeklinde konuştu.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.