Sağlık turizminde hedef büyüyor

  • by Tarık Aydın
  • 6 Yıl önce
  • 0

Ülkemizde her geçen gün gelişen sağlık turizmi bölgeleri artık bir çok ülkede ilgi çekici bir hal aldı. Sabah gazetesinde yer alan haberde, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, gelecek 5 yılda sağlık turizminden gelecek paranın 10 milyar lira olmasının hedeflendiğini söyledi.

Gümüş gazetecilerle küçük bir söyleşi gerçekleştirdi. Gümüş, Türkiye’ye 2014 yılında sağlık turizmi için gelen hasta sayısı 450 bin kişidir. 450 bin kişi ülkemizde tedavi edildi. Gelenlerin önemli bir kısmı da Antalya’daki hastanelerde sağlık bulduğunu söyledi.

Antalya’nın bir sağlık şehri olarak görüldüğünü ve organ nakli de dahil birçok hastalığın tedavi merkezi olarak görüldüğünü söyleyen Gümüş, Antalya merkez ve ilçeleri başta olmak üzere tüm Akdeniz bölgesine yönelik hasta kabul çalışmalarını yaptıklarını söyledi. Gümüş, yapılan çalışmaların Sağlık Bakanlığı ile sağlık turizmi koordinasyon kurulu tarafından yapıldığını söyleyerek, “Gerekli yönetmeliklerin hazırlığı başladı. Türkiye’nin sağlık turizminin yol haritası çiziyoruz” dedi.

Sağlık turizmi için bazı hastanelerin yatak kapasitelerini arttırmaya yönelik çalışma sürerken, tercümanlık ve diğer olası ihtiyaçlar için de uluslararası hastalar için sistem kurulacağını söyleyen Gümüş, konuşmasını şöyle sürdürdü, “Türkiye’de 2 milyon uluslararası hastanın tedavi edilmesini amaçlıyoruz. Organizasyonu düzgün ayarlayabilirsek ülkemizdeki kamu, üniversite, özel ve devlet hastanelerinin bazılarında gelecek hastaları ağırlayabiliriz. Dünyadaki bir çok sağlık merkezinden daha ucuz ve başarılı tedavi yapabiliriz. Ülkemizde gelecek 5 yılda sağlık turizminden 10 milyar lira gelir elde etmeyi amaçlıyoruz. 2023 yılında ise bu gelirin 20 milyar liraya çıkartmak istiyoruz. Çalışmalarımız bu doğrultuda devam ediyor. KDV indirimleri, vergi muafiyetlerini ve teşvikleri Ekonomi Bakanlığı tarafından inceleniyor. Ülkemizdeki bu potansiyeli tüm dünyaya açmak ve tanıtmak istiyoruz” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.