Sağlık turizminde hedef 125 milyon

Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak Türkiye’de sağlık turizmine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çakmak, 2017 yılında hedef kitlesini daha da genişletmeyi planladığını belirtti.

Tarih, Kültür, yaz ve kış turizmi açısından elverişli olan ülkemiz diğer ülkelere oranla sağlık turizminde de oldukça ilgi görüyor. Her yıl sağlık turizminde daha da ileri seviyeye gidildiğini belirten  Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, ülkemize tedavi görmeye gelen hastaların memnuniyetle ayrıldığını belirterek, her yıl artış gösteren tek harcama türünün sağlık olduğunu vurguladı.

En yoğun ralebin Orta Doğu’dan geldiğinin altını çizen Başkan Çakmak, Kıbrıs ve Afrika ülkelerinden de talebin olduğunu belirtti. 2016 ve 2017 yılında Avrupa’dan kaybedilen ziyaretçi açığını Orta Doğu ülkelerinin ve Afrika’nın kapattığını açıklayan Çakmak, yılın ilk iki ayındaki verilerde yükselen turizm alanının sağlık olduğunu söyledi.

İki aylık verinin yüz güldürdüğünü ifade eden Emin Çakmak, ilk iki ayda yüzde 7 lik bir artış sağladıklarını dile getirerek, Türkiye sağlık turizminin tanıtım çalışmalarının sonuç verdiğinin bilgisini verdi.

Irak ve Libya başta olmak üzere Nijerya, Kenya, Tanzanya ve Etiyopya’dan yoğun ziyaretçi ağırladıklarını vurgulayan Çakmak,  “Ortopedi, kardiyoloji alanında hizmet almak isteyenler oluyor. Ayrıca son dönemde yeni merkezlerin açılması ile pediatrik onkoloji, kemik iliği transplantasyonu konusunda da Türkiye daha çok tercih ediliyor. Yeni merkezlerin açılması, yatak kapasitesinin artışı ile kemik iliği transplantasyonu da yaygın şekilde gerçekleştiriliyor.” şeklinde konuştu.

Yaz turizmine oranla sağlık turizmine gelen yabancı turistin 10 kat daha fazla döviz bıraktığını açıklayan Çakmak, termal merkeze gelen ziyaretçilerin 6 bin dolar ödeme yaptığını dile getirdi.

Japonya ve Amerika’dan sonra Türkiye’nin fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetinde dünya 3’üncüsü olduğuna işaret eden Çakmak, şöyle konuştu:

“Son 6 ayda Türkiye fizik tedavi ve rehabilitasyon konusunda dünyanın yükselen yıldızı haline geldi. Turistler özellikle Denizli bölgesini tercih ediyor, 60-70 ülkeden talep alıyoruz. Türkiye’nin sağlık turizminde 2017 yılı hedefi 7 milyar dolar, 2023’te ise 20 milyar dolar. Termal kür merkezlerinin toplamdaki payı da 15 milyar dolar olacak.”

Turizmde ölü sezon olan ekim ile mart arasındaki dönemi canlandırmak için Yunanistan’la ortak çalışma yapmaya hazırlandıklarını anlatan Emin Çakmak, bu çerçevede Avrupa’da yaşayan 55 yaş üstü 125 milyon insanı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.