Safranbolu nüfusundan 10 kat fazla ziyaretçi ağırladı

Dünyanın en iyi korunan 20 şehri arasında yer alan Safranbolu, geçen yıl nüfusundan 10 kat daha fazla turist ağırladı.

Tarihi konaklarıyla meşhur Karabük’e bağlı Safranbolu ilçesi ilk olarak 1977 yılında Süha Arın’ın belgeseliyle adından söz ettirdi. Belgeselle ün bulan ilçenin tarihi unsurlarını korumak amacıyla bazı tedbirler alınırken, turizm sektörüne de tanıtılmaya başlandı. Tarihi ilçe, 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alırken, 95 yılında turistik cazibe merkezi haline geldi.

Yüzlerce yıl tarihi kültürünü yaşatmayı başaran ilçe, yerli ve yabancı turistlerin zaman içerisinde yolculuk yapmasını sağlıyor. Son 22 yıl içerisinde 8 milyondan fazla turist ağırlayan Safranbolu’ya yerli ziyaretçilerin haricinde en çok Çin, Tayvan, Japonya, İtalya ve Güney Kore gibi ülkelerden talep geliyor.

18, 19 ve 20. yüzyıl başlarında inşa edilen tarihi konakları 205 binden fazla yerli turist ziyaret etti. Türk kültürünü yaşatmaya devam eden Safranbolu’ya en çok ziyaretçi gelen ülke ise Çin oldu. 2016 yılında 14 bin 634 Çinli turistin ziyaret ettiği ilçeye, ikinci olarak ziyaret gerçekleştiren ülke10 bin 504 kişiyle Tayvan olurken, bin 167 kişiyle Almanya, 751 kişiyle İtalyana ve 612 kişiyle Japona izledi.

2016 yılında Safranbolu’yu günübirlik ziyaret edenlerin sayısı ise 615 bin 432 oldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Karabük Valisi Mehmet Aktaş, “Amacımız, tarihi yapıları koruyarak yaşatmak. İçinde yaşayarak gelecek kuşaklara aktarmak. Yapılan çalışamalar neticesinde ilçemiz her geçen yıl önemli oranda turiste ev sahipliği yapıyor. Gelen turistlerimizi en iyi şekilde ağırlayıp, kültürel varlıklarımızı, değerlerimizi, örf ve adetlerimizi öğreterek gönderiyoruz.” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.