Ryanair alkol tüketimini sınırlandırmak istiyor

  • by Abdulkadir Kaya
  • 3 Yıl önce
  • 0

Bütçeli yolculuk yapmak isteyenlerin tercih tetiği hava yolu şirketlerinden birisi olan Ryanair, 2012 yılından sonra sürekli artan uçuşlarda sarhoş yolcu vakalarının önüne geçebilmek için önlemler almak istiyor.

Ryanair Hava Yolu Şirketi, sabah saat 10:00’dan önce havalimanlarında bulunan bar ve restoranlarda alkol satışının olmaması, uçaklarda ikram olarak servis edilen alkollü içeceklerin ise iki tane ile kısıtlanmasını istiyor.

Ryanair, geri dönüşü olmayan davranışlar yaşanmasın istiyor

Ryanair, İngiltere’ye yolculuk yapan ziyaretçilerin, Duty Free’den satın aldıkları alkollü içeceklerin uçakta yasaklanmasını, alkolden kaynaklanan önü alınmaz olayların da engellenmesi için tedbirler alınmaya başlıyor.

Ryanair, Glasgow Prestwick ve Manchester’dan, Alicante ve İbiza’ya uçacak ziyaretçilerin, uçağa gümrüksüz alkollü içecek sokmasına izin vermemeye başladı.

Havaalanında alkol satışı güvenlik zafiyeti yaratıyor

Ryanair sözcüzü Kenny Jacobs, yolculara içki satarak iyi kar eden havalimanlarının, hava yolu şirketlerinde güvenlik zafiyeti yarattığını söylüyor. Jacobs, “Havalanlarında bulunan bar ve restoranlarda alkollü içecek satışlarında bir sınır olmadığı için uçuşlarda rötar yaşanıyor. Havaalanlarının düşünmesi gereken bir konu. Şirket olarak, sabah erken saatlerde ve rötar yaşanan uçuşlarda yolcuların alkol almamasını istiyoruz. Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi olarak bilinen Ryanair firmasının önceliği; ziyaretçilerimizin, çalışanlarımızın ve uçağın güvenliğidir. Bu sebeple yolcular arasında kaos çıkaran, alkolün etkisi ile sorun çıkaran kişilerin taşınmaması için katı kurallar uygulamaya koyduk. Uçuşlarımız genellikle kısa süreli olduğu için alkol servisini az olarak yapıyoruz. Havalimanında ise yolcuların aşırı alkol tüketiminin engellenmesini istiyoruz. Bunun için önlemlerin alınması gerek” açıklaması ile konuyu özetledi.

Olumsuz davranışlar yüzde 600 oranında artış gösterdi

Rynair, Sivil Havacılık Otoritesi tarafından açıklanan verilere göre, 2012-2016 yılı arasında gerçekleşen uçuşlarda yaşanan olumsuz olaylar yüzde 600 oranında yükseliş gösterdiğini belirtiliyor. İngiltere merkezli Ryanair havayolu şirketi kabin ekibinin yüzde 87’si, havalimanında ve uçuş esnasında sarhoş misafirleri gördüklerini söylediler.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.