Rusya’ya yolculuklarda azalma oldu

Rusya 2016 yılında ülkeye giren turist açısından gerileme yaşadı. 2016 yılında turizm açısından bir çok ülke sıkıntılar yaşamıştı. Rusya, 2015 yılında 26,8 milyon turisti konuk ederken 2016 yılında bu sayı 24,55 milyon oldu.

TurkRus sitesinde yer alan habere göre Rusya İstatistik Kurumu (Rosstat) verilerinde 2016 yılında Ruslar, Türk turistleri büyük ölçüde kaybetti. 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 82 oranında Türk turist kaybı yaşadı.

Rusya’ya en çok ziyaretçi tanıdık

Rusya’yı en çok ziyaret edenler Ukraynalı turistler oldu. Rusya’yı 8,56 milyon Ukraynalı turist ziyaret etti. İkinci sırada ise 3,56 milyon ile Kazakistan yer alıyor. Rusya’ya en çok turist yollayan 3. ülke ise 1.3 milyon ile Finlandiya yer alıyor.

Türkiye ile Ukrayna arasında sadece kimlik kartıyla giriş çıkış yapılabileceği resmen duyurulmuştu. Ukraynalıların tatil için potansiyelini bu veri açık şekilde gösteriyor. Türkiye, Ukrayna’dan bu sayede çok fazla turist almayı planlıyor.

Rusya’yı en çok ziyaret eden ülkelerde dördüncü sırada 1.3 milyon ile Azerbaycan, beşinci sırada 1 milyon ile Polonya, altıncı sırada 597 bin ile Özbekistan, yedinci sırada 596 bin ile Ermanistan, sekizinci sırada 566 bin ile Almanya, dokuzunda sırada 522 bin ile Moğolistan yer alıyor.

Türk turistlerde büyük düşüş

2015 yılının son çeyreğinde Türkiye ile Rusya arasında oluşan uçak krizi nedeniyle Rusya, tek taraflı vize muafiyetini kaldırdığını duyurmuştu. Türkiye’ye Rusya’dan gelen turist sayısında büyük düşüş olduğu gibi, Rusya’ya da Türkiye’den gelen turistlerde büyük düşüş yaşandı. 2015 yılında Rusya’ya 239 bin Türk vatandaşı ziyarette bulunurken, 2016 yılında bu sayı sadece 43 bin civarında oldu.

İlginizi Çekebilir

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir