Rus turistlere rubleyle taksit imkanı geliyor

Türkiye Rus pazarını canlandırmak için yeni bir adım atarak Rus ziyaretçilerin otel ve uçak rezervasyonlarını ruble ile yapma imkanı tanıyacak.

Rusya ve Türkiye arasında yaşanan uçak krizinin aşılmasıyla iki ülkeden olumlu adımlar atılmaya başlandı. Rusya geçtiğimiz haftalarda Türk Silahlı Personeli’nin ülkeye giriş yasağını kaldırmak için adımlar atarken Türkiye’de Rus turistlerini kur riskini ortadan kaldırmak için çalışmalara başladı.

Türkiye’ye gelmek isteyen Rus turistler bu uygulama sayesinde aradaki kur farkına takılmayacak. Otel ve uçak rezervasyonlarını kendi para birimleriyle yapabilme imkanı tanıyan uygulama, düşük gelirli ziyaretçilerinde Türkiye’ye gelmesine imkan tanıyacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı yerel para kullanımı ticaretten sonra turizmde de etkili olmaya başladı. Rusya’nın yerel para kullanımında öncü rol üstlendiğini belirten Denizbank’ın Genel Müdürü Hakan Ateş, Denizbanka ait tüm ATM ve şubelerden ruble kabul edildiğini ve aynı gün döviz cinsine çevrildiğini belirtti.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın Türkiye’deki iştiraki olan Denizbank ayrıca kredi kartından komisyonsuz işlem yapıyor.

Ateş, uygulama kapsamını genişleterek, özellikle tur şirketlerinin dolar ve euroya endeksli olmayan sabit bir ruble fiyatı üzerinden ziyaretçi kabul edebilmesi, bunların dışında otel zincirlerinin satışlarını ruble üzerinden yapması, bazı havayolu şirketlerinin ruble üzerinden rezervasyon yapmaları gibi bir sistemi organize ettiklerini açıkladı.

Uygulama kapsamında taksitli tatilinde yer almasının yüksek gelirden düşük gelirlisine kadar Rus piyasasının tamamının gelme imkanı bulacağını belirten Ateş, “Hasılatı da ruble olarak gelirse, ikisi birbirini ödeyecek. Böylelikle kendi açısından Ruslar bir kur farkına maruz kalmadan tatil yapabilecek. Burada satışı yapanlar da herhangi bir kur oynamasına maruz kalmayacak. Böyle bir işlem başladığında -ki rubleleri muhtemelen bütün bankalar Türk Lirası, dolar ve euroya çevirme ihtiyacı içinde olacak- o mekanizmalar bizde hazır. Ama Merkez Bankası’nın yapacağı açıklama sonrasında bütün bankalarda da yaygınlaşacaktır.”

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.