Romanya’dan gelecek turist sayısı artacak

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen TTR Bükreş Turizm Fuarı’nda Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) tarafından Alanya’nın tanıtımı yapıldı. Alanya’yı ALTAV yetklisi Cengiz Topçu temsil etti ve soruları yanıtladı. TTR Bükreş Turizm Fuarı ile ilgili izlenimlerini anlatan Topçu, şunları belirtti:

Romanya bizim için umut vadediyor

Romanya’nın yaklaşık 20 milyon nufusu var. Dünya’da 2016 yılında yaşanan krizden en az etkilenen ülkelerin başında geliyor. Avrupa Birliği ülkeleri arasında büyüme hızı en yüksek ülke olarak dikkat çekiyor. Bu özellikleri sayesinde Türkiye turizmi için önemli bir pazar haline geleceği düşünülüyor. Romanya’dan 2014 yılında ülkemize gelen turist sayısı 84 bin 150, 2015 yılında 97 bin 994, 2016 yılında ise 90 bin 489 kişi ziyarete gelmiş. 2016 yılında turizmde yaşadığımız sorunlarda bile kayıp sadece 8 bin dolaylarında kalmıştır. Bu rakamlar bile Romanya’dan gelen turistlerin ne kadar sadık olduğunu ve pazarın nasıl bir umut vadettiğini göstermeye yetiyor.

Gazipaşa Alanya Havalimanı’na direk sefer olmaması negatif etken

Romanya’dan Alanya’ya en fazla turisti getirebilmek için büyük operatör temsilcileriyle ve direk tur satışı gerçekleştiren acentelerle yüz yüze görüşmelerde bulunduk. Antalya Havalimanı’ndna Alanya’ya geçişin negatif bir etken olduğunu belittiler. Bölgeden Alanya’ya direk tur satışı gerçekleştiren acentelerin Gazipaşa Alanya Havalimanı ile ilgili çok fazla yanlış bilgisi mevcut. Yapılan hataları tespit ederek onlara gerekli bilgilendirmeyi yaptım.

Alanya’nın klibi Romanya’da ulusal kanalda yayınlanacak

Travel Mix isminde bir ulusal kanalın temsilcilerimizle röportajımız oldu. Gerçekleştirdiğimiz röportajda Alanya ve Gazipaşa Alanya Havalimanı detaylı bilgilendirmelerde bulundum. Kanal yetkilileri bize uygun koşulların sağlanması halinde 2 görevlinin Alanya’ya gelerek bölgemiz ile ilgili klip hazırlayabileceğini bildirdiler. Hazırlanan klibinde bir süre kendi kanallarında yayınlayabileceklerini veya bizim çektiğimiz bir Alanya klibini yayınlayabileceklerini söylediler. Konu hakkında sürekli olarak kanal yetkilileri ile iletişim halinde olacağız.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.