Putin: Türkiye’de tatil yaptım

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rus lider Vladimir Putin arasında Moskova’da gerçekleşen Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Zirvesi ardından iki lider önemli açıklamalarda bulundu. İki ülkenin lideri toplantıda mutabık kalınan anlaşmaların imzalanması için basın toplantısına katıldı.

Büyük bir ortak yatırım fonu geliyor

Putin basın toplantısında şunları söyledi;

“Sayın Cumhurbaşkanı ile 1 sene içerisinde 4. görüşmeyi yapıyoruz. İkili kilit faaliyetler yeniden başlatıldı. Bakanlıklar arası, parlamentolar, bölgeler arası ilişkiler gelişiyor. Karşılıklı ticaretin ve hizmetlerin artırılmasına yönelik orta vadeli program imzalamış olduk. Yeni ortak yatırım fonu kuruyoruz. 1 milyar dolarlık sermayesi olacak. İlgili anlaşmanın imzalanmasına tanık oldunuz. Bu sene Gazprom büyük bir güzergahı da kuracak. Türk Akımı’ndan bahsediyoruz. Hem nükleer güç santrali hem de Türk Akımı çevre dostu olan iki projedir. Öncelikli hedeflerimizden bir tanesi sanayi ortaklıklarının kurulması. Özellikle ağır sanayi, oto sanayi alanında, kimya, inşaat ve ulaştırma alanında ortaklıkların kurulması planlanıyor. Kültüre alandaki işbirliğini de ele aldık. 2019 senesinde karşılıklı kültür ve turizm senesi olması planlanıyor. Rus turistlerin Türkiye’de güvenli şekilde tatil yapmasını sağlama konusunda görüşmeler yapıyoruz. Türkiye Rus turistler için tekrar gözde ülke haline gelmeye başlıyor”

Türkiye’de tatil Rusların yaşamlarında önemli bir yer alıyor

Rusların en çok tercih ettiği bölgelerden olan Türkiye’de kendisinin de tatil yaptığını ve her defasında mutlu ayrıldığını söyleyen Putin, Türkiye’de tatilin Ruslar içinde önemli olduğunu söyledi. Putin ayrıca Türk hükumetinin Rus turistlerin güvenliğini sağlamak için elinden geleni yaptığını bildiklerini belirtti. Putin sözlerine şöyle devam etti;

“Rusya’dan Türkiye’ye turist akını, Türk ekonomisi için önemli bir faktör. Ancak bizim için, Rusya için, Ruslar için, Türkiye tatili son yıllarda hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Binlerce, milyonlarca Rus, Türkiye’de tatil yaptı ve oradaki ortamı çok güzel ve dost yanlısı buldu. Ben de, henüz Kremlin’de çalışmazken Türkiye’de birkaç kez tatil yaptım. Türkiye’den çok güzel duygularla ve izlenimlerle ayrıldım.”

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.