Parayla vatandaşlık veren ülke var mı

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Ülkemizde son günlerde yaşanan en büyük tartışmalardan birisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında dile getirdiği parayla vatandaşlık konusu oldu. Belirli miktarda ülkemize yatırım yapanların vatandaşlık alabileceği yasasının yürürlüğe girmesinin ardından bir çok kişinin merak ettiği parayla vatandaşlık veren ülkeler hangileri oluyor.

Ülkemizde vatandaşlık almak için konut alması gerekiyor. Gayrimenkul’de yaşanan düşüşleri uzmanlar bu yasa ile frenleneceğine inanıyor. Şehir merkezinde talep daha da artacak. 2016 yılının Nisan ayından itibaren yabancı yatırımcıların konut almasında yüzde 50’ye varan düşüş yaşanıyor. Bu yasa satışların artacağına inanılıyor.

ABD

ABD vatandaşı olmak için 1 milyon dolarlık bir şirket kurmak veya EB-5 yatırımcı programında daha önce onay almış projelere en az 500 bin dolar yatırım başvurusu yapmak yeterli oluyor. ABD vatandaşı olmak aşamalarla gerçekleşiyor. Yatırımdan sonra iki yıl koşullu oturum, devamında süresiz oturum hakkı kazanıyorsunuz. Süreç sorunsuz işlediği zaman 5 yıl sonra ABD vatandaşlığı hakkı elde ediyorsunuz. Süreci hızlandıracak etmenler hibe etmeniz ve ABD vatandaşlarına istihdam sağlamanız olarak gözüküyor.

Avusturya

Avusturya para ile vatandaşlık propagandası yapmasa bile ülkedeki vakıflara 2 milyon avro yardımda bulunduğunuzda vatandaşlık hakkı elde ediyorsunuz. Ayrıca Avusturya vatandaşlığı için paranız olmasa ve ilginç başarı öyküleriniz varsa Avusturya vatandaşlığına geçiş yapabiliyorsunuz.

Yunanistan

Yunanistan vatandaşlığı için 250 bin avro değerinde bir gayrimenkul satın almış olmanız yeterli oluyor. 4 kişilik bir ailenin vatandaşlığı için 300 bin avro hibe edilmiş olması yeterli olacaktır.

Hong Kong

Hong Kong tam vatandaşlık vermiyor. Fakat yatırımcılar 1 milyon 260 bin dolar yatırım yaparak oturma izni alabiliyor. Bu oturma izni sığınma gibi değil. Yatırım yapanlar bir çok hakka sahip oluyorlar.

İngiltere

Avrupa kıt’asında en gözde yerlerden olan Birleşik Krallık vatandaşı olmak istiyorsanız 1 milyon poundluk yatırımı 5 yıl boyunca devam ettirmeniz gerekiyor.

Kanada

Kanada’da vatandaşlık için gerekli yatırım miktarı 400 bin dolar ile gerçekleşiyor. Yatırımın hemen ardından vatandaşlık alamıyorsunuz. İlk 5 yıl oturma izni devamında vatandaşlık hakkı kazanılıyor.

Malta

Avrupa ülkesi olan Malta, para ile vatandaşlık alabileceğiniz en rahat ülkeler arasındaydı. Malta’da ikamet etme zorunluluğu olmadan 650 bin avro yatırım yaptığınız durumda vatandaşlık alıyordunuz. AB ülkeleri bu kanuna tepki gösterince değişikliğe gidildi. Malta’da vatandaşlık almak için 1 yıl ikamet etmelisiniz ve 1 milyon 150 bin avro yatırım yapmanız gerekiyor. Ayrıca 400 bin avro yatırım ve ülkede 10 kişiye istihdam sağlarsanız da vatandaşlık hakkı kazanıyorsunuz.

İspanya

İspanya en az 500 euro konut ve gayrimenkul alanlara oturma izni, AB içinde serbest gezi hakkı ve çalışma fırsatı veriyor. İspanya’ya yatırım yapacaklar veya konut alanlar tüm Avrupa’ya vizesiz seyahat hakkı kazanacaklar.

Almanya

Almanya’da oturum izni alabilmek için 250 bin euro yatırım yapılmış olması gerekiyor. Yapılan yatırımında Alman vatandaşlarına iş olanağı açmış olması gerekiyor.

Listemizde olmayan onlarca ülkeye yatırım yaparak vatandaşlık kazanma mümkün oluyor.  Arnavutluk, Dominika, Güney Kıbrıs, Grenada, Makedonya, Dominik Cumhuriyeti, Uruguay, Singapur, Bulgaristan, Guatemala, Slovakya, Ukrayna, Portekiz gibi ülkelere yatırım yaparak vatandaşlık sahibi olabilirsiniz.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.