Palandöken’i İranlı turistler doldurdu

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

İran’daki resmi tatilden turizmcilerimizin yüzünün güldüğü bir gerçek. 2 hafta sürecek Nevruz tatili için İranlı turistlerin en çok tercih ettiği noktalardan birisi Palandöken Kayak Merkezi oldu. Kayak Merkezindeki otellerin tamamının dolduğu bilgisi verildi.

Palandöken Kayak Merkezinde bulunan oteller ise buna hazırlıklıydı. Merkezde bulunan oteller, İranlı turistlere özel etkinlikler ve eğlence programları oluşturdu. Palandöken’i tercih eden İranlı turistlerin çoğunluğunu genç turistler oluşturuyor. İranlı turistler gündüz kayak tesislerinin tadını çıkarırken, geceleri ise eğlence programlarına katılarak tatilin tadını çıkarıyorlar.

İranlılar her zaman tercih ediyor

İranlı turistler, Palandöken Kayak Merkezini her yıl Nevruz Bayramı tatillerinde tercih ediyorlar. Kayak merkezinde bulunan oteller İranlı turistlerin isteklerini bildikleri için onlara özel tatiller hazırlayabiliyorlar. İranlı turistlerde gönüllerince eğlenerek tatil yapıyorlar.

Kış mevsiminin etkisinin yavaş yavaş kaybettiği günlerde Palandökende hala aralıklarla kar yağmaya devam ediyor. Kar altında baharın gelişini kutlayan İranlı turistler, Palandöken’e genellikle karayolu ile geliyorlar. Tatil süresinin uzun olması nedeniyle geçtikleri yerlerdeki güzellikleri de gören İranlı turistlerin bazıları geceleri diskolarda dans ederken bazıları da gece kayağı eğlencesini yaşıyorlar.

21 Mart tarihi bir çok inanış için doğanın yeni uyanması olarak kutlanır. Bu tarihte doğadaki dengeler değişir ve bu da yaz mevsiminin de gelişinin habercisidir. Bazı inanışlara göre 21 Mart yaradılışında tarihidir.

İranlı turistlerin daha çok gelmesi gerek

İranlıların, Nevruz Bayramı için Palandökeni sürekli tercih etmesinden de anlaşılacağı gibi İranlı turistler Türkiye’yi seviyor. Avrupa’da İranlı turistlerin Türkiye’deki kadar rahat etmediği yapılan araştırmalarda görülüyor. İki ülke arasındaki tarihsel yakınlık nedeniyle bir çok alışkanlık ortak olabiliyor. Yaz turizmi için İranlı turistlerin Türkiye’yi daha çok tercih etmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Onlarında daha uygun güzel bir tatili daha uygun fiyata isteyeceklerdir.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.