Otelciler bu fiyatlar kaliteli ne kadar koruyabilir ?

  • by Abdulkadir Kaya
  • 4 Yıl önce
  • 0

Antalya Ticaret Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya’nın 2017 yılındaki turizm durumunu değerlendirdi. Çetin, günümüz fiyatlarının 2015 yılına göre yüzde 50’ye kadar düşük olduğunu söyledi. Turizm Güncel sitesinde Ayrıca Çetin, “bu fiyatlarla kalitenin daha ne kadar süre korunabileceğini bilmiyorum” diyerek konuyu özetledi.

”Eğer sayılara bakacak olursak Antalya turizmi 2016’ya göre çok iyi” diyen Davut Çetin, ”Ziyaretçi sayısı açısından geçen yılın yüzde 57 üzerindeyiz. Önümüzeki projeksiyona baktığımızda da 9-9.5 milyon ziyaretçi seviyesine çıkacağız gibi görünüyor. Ancak hepimiz biliyoruz, Ukrayna’da, Rusya’da ve İsrail’de yükselme; Avrupa’nın tamamında ise düşüş var. Bu da turizmi ciddi şekilde etkiliyor.” dedi.

Günümüz fiyatlarında kalite ne kadar korunabilir ?

Peki tesisler 2015 yılının yüzde 40-50 altında fiyatlara satarken servis-kalite korunabilir mi? Çetin, sorumuzu şöyle yanıtlıyor:

Fiyatların düştüğünü biliyorum. Çünkü bire bir bu işin içindeyiz. Fiyatlar 2014 ve 2015’e kıyasla ciddi oranda düştü. Kaliteyi koruyor muyuz? Yurt dışındaki otellerle kıyaslandığında, bizim otellerimiz yüksek kaliteli oteller.

Kalitenin sürdürülmesi çok zor

Otelcilerimiz servis ve kaliteden ödün vermediklerini söylüyorlar ancak bu fiyatlarla aynı kaliteyi daha ne kadar korurlar bilemiyorum. Bu şekilde sürdürülmesi beklenemez. Fiyatlar bu sene de bu seviyelerde gider ancak seneye yavaş yavaş fiyatları yükseltmeye başlarız. Bizim kaliteyi düşürmememiz lazım. Düşürürsek önümüzdeki yıllarda daha büyük problemler yaşarız. Kalite servis bir miktar düşmüş olsa da, yine de yurt dışındaki otellerden çok çok üstün.

Fiyatlar 2015 yılına göre yüzde 50’ye kadar geride devam ediyor

Dibe vuran fiyatların 3-4 yıllık bir periyotta eski seviyelerine ulaşabileceğini kaydeden Davut Çetin, ”Fiyatları bir anda eski seviyelerine çekemezsiniz. Çünkü şu anda yüzde 30-40 hatta 50 geride gidiyoruz. Euro/dolar bazında her yıl yüzde 10-15 fiyat artırsak 4-5 sene sonra fiyatları eski seviyelerine getiririz. Zaten o fiyatlara da 8-10 senede ulaşmıştık. Şu an öncelikli hedefimiz turistleri Antalya’ya getirmek ve bu biraz da fiyat düşürüp kardan feragat etmenin sonucu.” dedi.

2018 yılında fiyatların (talebe bağlı olarak) yüzde 15-20 düzeyinde artacağını belirten Çetin, şu anda fiyatların çok ciddi şekilde aşağıda olduğuna vurgu yaptı.

36 bin yeni yatak demek 1 milyon turist demek

Kriz yaşanmasına rağmen Antalya’da hala bir yandan yeni otellerin yapıldığını hatırlattığımız Davut Çetin, ”Ben 18 senedir ATSO’nun içindeyim. Biz ta o zamanlarda teşviklerin durdurulması gerektiğini söylüyorduk. Bunu söylediğimiz dönemde yatak sayısı bugünkünün yarısı kadardı. O dönemden bugüne yatak sayısı iki misline çıktı. Geçen sene 36 bin yeni yatak devreye girdi. Bu sene 22 bin. 36 bin yeni yatak açtığınızda turist sayınızı 1 milyon artırmanız lazım. Biz hem turist kaybediyoruz hem de yeni yatak devreye alıyoruz. Otel yatırımlarına yeni teşvikler vermememiz lazım. İspanya’nın toplam yatak sayısı neredeyse Antalya’nınki kadar. Onlar 80 milyon turist ağırlıyor. Bizim en fazla aldığımız turist sayısı 12 milyon. Bizde geceleme sayısı fazla ama her halukarda Antalya 45-50 milyon turisti ağırlayacak kapasiteye geldi.” değerlendirmesini yaptı.

Turist uluslararası gerilimlerden gerçekten etkileniyor mu, yoksa fiyatı ve kaliteyi görüp geliyor mu? İşte Çetin’in yanıtı:

Terörün yerini siyası sıkıntılar aldı

Turist bir miktar fiyata bakıyor ama politik gerilimlerden ciddi şekilde etkileniyor. Şimdiye kadar hep terör birinci sırada derdik ama artık öyle değil. Avrupa’ya gidip baktığınızda turisti Türkiye’ye gelmekten vazgeçiren bir numaralı nedenin siyasi gerginlik olduğunu görüyorsunuz.

Turistlerin üst segmentleri gelmemeye başladı

Biz geçen yıl ‘Avrupa’da imaj çalışması yapılmalı’ diyorduk. Ancak en son gerginliklerden sonra önemli turist kaybı yaşadık. Antalya’ya çok üst segment turist geliyor muydu, tartışılır ama buraya gelen turistin üst segmentini kaybettik. Gelen turisti ayırmamak gerekiyor ama o segmentte 1-1.5 milyon ziyaretçi kaybettiniz mi diğer tarafa da ciddi anlamda fiyat düşürmeniz gerekiyor. Geçen yıl siyasi gerginlikten dolayı çok şey kaybettik, bu sene de kaybetmeye devam ediyoruz. Dışarıda hem teröristlerin hem de FETÖ’nin bir propogandası var. Bu şekilde devam ederse kayıp yaşamaya da devam ederiz.”

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.