Otel yatırımları krizden etkilendi

  • by Tarık Aydın
  • 5 Yıl önce
  • 0

Ülkemizde 2015 yılının sonunda başlayıp 2016 yılında da devam eden turizm krizi, turizm yatırımlarınında yavaşlamasına neden oldu. Belirtilen sürede 10 milyondan fazla turistin kaybedilmesi yatırım yapacak kişilerin de ertelemesini veya vazgeçmesini sağladı.

Turizmdatabank sitesinin hazırladığı “15/16 Krizinde Türkiye Turizmi Araştırması” verilerine göre, turizm krizi öncesinde otel yatırımlarının yönelimleri dikkate alınıyor. Otel yatırımlarının 2015 yılı ile yeni otel planının azalması, başlamış otellerin inşaatlarının yavaşlaması dikkat çekiyor. Ayrıca bu yavaşlama 2016 yılında artarak sürüyor.

Otel yatırımları ülkemizde 2014 yılında zirve yapmıştı. Çoğu büyük proje olmak üzere 2014 yılında 5,6 milyar TL dolayında teşvikli turizm yatırımı olmuştu. Bu yatırım günümüze gelene kadar her yıl büyük bir ivme ile düşüş yaşadı. Aynı türden yatırım 2015 yılında 4 milyar TL’ye, 2016 yılında ise 2,9 milyar TL’ye kadar düştü.

Teşviklerle yapılan otel yatırımları baz alındığında 5 yıldızlı otel yatırımında büyük bir gerileme olduğu görülüyor. 2014 yılındaki yatırım hacmi göz önüne alındığında 2016 yılında yüzde 50 civarında azalma yaşandı. 4 yıldızlı otel projelerindeki yatırım oranının azalması ise yüzde 45 oranında azaldı. 3 yıldızlı otel yatırımı yaklaşık olarak yüzde 50 düşüş yaşadı.

Teşvik ile yapılan otel yatırımları tüm tesis kategorilerinde değerlendirildiğinde ise toplam gerileme yüzde 47 civarında oldu. Teşvikli otel yatırımındaki bu azalma, kriz öncesi baz alındığında turizmde yaklaşık 10 yıllık bir gerilemeye denk geliyor.

Toparlamak imkansız mı ?

Turizm’de 2017 yılı düşüşe dur deme yılı olarak görülüyor. Avrupa’dan artması planlanan turistlerin yanı sıra, Türkiye’yi özlemiş Rusların tatil planlarının neredeyse yarısını Türkiye’nin oluşturuyor olması da umutları arttırıyor. Bu yıl düşüşün frenlenmesi ve yükselişin devam etmesi için devlet yetkilileri ve turizm özel sektördekilerin elinden geleni yaptığı biliniyor.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.