Onur Air Çin seferlerine başlıyor

  • by Tarık Aydın
  • 4 Yıl önce
  • 0

Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun, gelecek yıl sonuna kadar 6 veya 7 adet Airbus uçağının daha filoya katılacağını duyurdu. Tosun ayrıca gelecek yıldan itibaren Çin seferlerine başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Ortadoğu’da bulunan farklı ülkelerden ortaklık tekliflerini aldıklarını söyleyen Tosun, Onur Air yapısına uyacak bir yatırımcı olduğu takdirde hisse satışı yapabileceklerini söyledi.

Reuters ile yaptığı röportajda Teoman Tosun, nisan ayı sonunda veriler göz önünde bulundurulduğunda havacılık sektöründe iyileşmenin olduğunu söylerken, “Yolcu sayısında eksi 4 civarından sıfır noktasına geldik” dedi.

Havacılık sektörü için zorlu bir yılı geride bıraktığını söyleyen Tosun, Onur Air olarak dört uçağı sattıklarını söyledi. Tosun, “2017 yılı itibariyle yeniden uçak alımı yapıyoruz. Alacağımız uçakları hızlı bir şekilde alım gerçekleştireceğiz. Hazırdaki filomuza iki büyük gövde, çift koridor olmak üzere 6 veya 7 uçak daha satın almayı düşünüyoruz. Hepsinin markası Airbus olacak. 2017 yılının Ağustos ayında başlayıp 2018 yılında da devam edeceğiz. Kullanacağımız uçakları ilk kiralamayı düşünüyoruz. Sonrasında ise alımı yapacağız. Şimdilik daha çok ikinci el uçak kiralama yöntemini kullanıyoruz. Fabrikadan sıfır teslim uçak alımı yapmıyoruz. Onların teslimat süreleri çok daha uzun sürüyor. Biz bu yolla daha hızlı hareket ediyoruz” dedi.

Filolarında bulunan iki uçağın kiralık sözleşmesinin biteceğini, onların kira yenileme yerine satın alacaklarını söyleyen Tosun, satın alımdan sonra filoda bulunan 24 uçaktan 14 tanesine Onur Air sahip olacağını söyledi.

Tosun, “Filoda bulunan sekiz tane büyük gövdeli uçak ile senenin tamamında Suudi Arabitan Havayolları’nın hac ve umre seyahatlerini yapıyoruz. Suudilerin biden 2-3 uçak daha talebi var. Iraktakiler ise bizden ilave bir uçak daha istiyor. Biz bunlara ilave olarak tarifeli hatlarımıza yeni uçaklar ekleyeceğiz. Artan talepler filomuzun büyümesini gerektiriyor. Çin’e de bu yıl içinde sefer düzenlemeye başlayacağız” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.