Nabi Avcı: 1 milyon İsrailli turist hedefliyoruz

Geçtiğimiz günlerde Tel Aviv’de gerçekleşen Akdeniz Turizm Fuarı’na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, yaptığı resmi görüşmelerle ilgili bilgi aktardı.

İsrail Tel Aviv’de gerçekleşen ve Türkiye’nin 7 yıl aradan sonra ilk kez resmi görüşmeler yaptığı turizm fuarında İsrail ile ortak kruvaziyer paketi hazırlanması öngörülüyor.

İsrail’den 600 bin ziyaretçinin gelmesinin planlandığını belirten Bakan Nabi Avcı, İsrailli turistlerin Türkiye’ye ziyaretinin diğer ülke turistlerinin güvenlik endişesi ortadan kaldıracağını belirtti.

İsrail’de Türkiye’nin 4’üncü derece güvenli ülke olarak yer aldığını vurgulayan Nabi Avcı, Türkiye’nin 3’üncü derece güvenli ülke olması için nasıl çalışmalar yapılması gerektiğini konuştuklarını ifade etti.

Bakan Avcı, ”Güvenlik derecesinin düşmesi İsrailli turist sayısının artmasında bir faktör olacak. Aynı Rusya ile yaptığımız gibi olabilir. Rusya’nın bizden istediği gibi güvenlik raporlarını hazırlarız, gereken önlemlerin zaten alınmış olduğunu ortaya koyarız.” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye 1 milyon İsrailli ziyaretçinin gelmesini hedeflediklerini belirten Avcı, 600 bin hedefini rahatlıkla yakalanabileceğini açıkladı.

Gastronomi ve sağlık turizminde artış olduğunu söyleyen Bakan Nabi Avcı, batı ülkelerine oranla fiyat- kalite olarak çok daha iyi olunduğunu vurgulayarak Arap İsrailli vatandaşların dışında İsrailli Musevilerinde gelmesinin 600 bin hedefine yaklaştıracağını söyledi.

Sözlerine devam eden Avcı, ”İsrail’e de Türk turistler gelebilir. Ancak kendilerine açık şekilde şunu söyledik; ‘Vize konusu, havaalanlarında gümrük kapılarında çıkarılan zorluklar nedeniyle Türkler İsrail’i gezi planlarına almıyorlar. Vize muafiyetinin getirilmesi gerektiğini ifade ettik.’ İsrail tarafı da Doğu Akdeniz’de cruise turlarından istenilen düzeyde pay alamadığından şikayetçi. Biz de kendilerine Türkiye ve İsrail’in cruise turlarına ortak paket hazırlamasını önerdik.” dedi.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.