SATIN ALINAMAYAN TATİL

  • by Psikolog Mustafa Kaplan
  • 5 Yıl önce
  • 0

Sağlıklı yaşam; sağlık koruma kurallarına uyarak yaşama biçimi olarak tanımlanmıştır. Peki, bu sağlık koruma kuralları nelerdir? Sağlıklı yaşam denildiğinde akla gelen ilk düşünce gibi, bedensel
olarak güçlü olma durumu mudur? Bu tanımla ilgili soruları çoğaltabiliriz fakat daha açıklayıcı bir tanım yapmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Sağlıklı yaşam; fiziksel, sosyal ve zihinsel olarak iyi olma halidir.

Birçok iş, yaşam gibi hayat meşgaleleri ile yorulurken, teknolojik aletlerin bize getirdiği çoğu zamanda farkında olmadığımız tanımda ki “sağlıklı yaşam” olgusunu etkileyen birçok olumsuz durum bulunmaktadır. Sınırsız bir evrene sahip olan bu mecralarda, bazen duymak istemediğimiz, bazen bilgi kirliliği dolu konuları barındıran sosyal medya hesapları ya da medya kanalları yaptıkları yayınlarla zihnimizi kirletip kendine bağlayarak sosyal yaşantımıza da büyük bir darbe vurmaktadır.

Soğuk ve sert geçen kışı vitamin takviyeleri ile yoğun iş temposu altında bedensel olarak sağlıklı geçirmiş olabilir ancak her geçen gün akıl, ruh sağlığımız biraz daha zayıf düşmekte… Kışı vitamin takviyeleri ile burnunuz akmadan geçirdiğiniz bu tempoda yorulan ruhumuzu dinlendirmeyi unutuyoruz. Zayıf düşen ruh sağlığımızı biraz daha güçlü kılabilmek adına bu kargaşa, kaos dolu sanal dünyadan kopup, yoğun iş temposunun sizi yıprattığı süreçlerde biraz da olsa fiziksel ve zihinsel olarak güçlü çıkabilmek için kendinizi ödüllendirmelisiniz.

Tatil planları, yeterince sağlıklı yapılmadığı zaman yorgun düşmüş fiziksel ve zihinsel durumumuzu hayal kırıklıkları ile daha da olumsuz etkileyebiliyor. Yorucu geçirdiğimiz süreçleri bir o kadar da yoğun ve aşırı beklentili tatil planları ile baltalayıp koşuşturmayla geçiriyoruz. Oysa iyi bir tatil dinlenmektir… Dinginlik içinde temponun yavaşladığı bedenin uykuya ruhun huzura kişinin mutluluğa doyabileceği bir süreçtir. .
Tatil psikolojisi insanlarda sağlıksız bir şekilde takıntıya dönüşüyor. Satın alıyor ve beklentisini alacağı hizmetlerle karşılamayı umuyor oysa beklediğiniz her şey sizde saklı ve ortaya çıkarılmayı bekliyor. Yapılması gereken çok basit, ihtiyacınız olan D vitaminini güneşten alırken ısınan teniniz, telefonları kapatıp soru sormak ya da cevap vermek zorunda olmaksızın bir şarkı, bir şiir, bir kitap, deniz, ağaç, kuş sesi eşliğinde kendinizi doğaya bırakıp dinlenmek…Bunu satın alamazsınız bu sizin kendinize sağlayabileceğiniz bir dünya…

Psikolog Mustafa Kaplan

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.