Mesleklerin tatil üzerinde etkisi

  • by Metin KARAKUM
  • 5 Yıl önce
  • 0

Mesleklerin tatil üzerinde etkisi aslında üniversitelerin yapması gereken araştırmalardan birisi olmalıdır. Ben bu yazıda sadece gözlemleri ve çevremdeki insanların tatil alışkanlıklarına göre gözlemlerimi söyleyeceğim. Elimden geldiği kadar alışılagelmiş mesleklerin dışına da çıkarak gözlemlerimi sizinle paylaşacağım.

Memur kişilerin genel olarak tatil takvimi daha belirgin oluyor. Örnek vermek gerekirse öğretmenlerin tatil yapacakları tarihler bir yıl öncesinden bile bilindiği ve öğretmenlerin aldıkları maaş yıl boyu eşit olarak dağıldığı için tatile karar vermek çok daha kolay olabiliyor. Bu seçenekler diğer memurlar içinde geçerli sayılabilir. Çünkü izin tarihlerini genel olarak kendileri belirleyebildikleri için şartlar aynı sayılabilir.

Polis gibi özel sayılabilecek memurlar için bunlar geçerli olamayabiliyor. Görev yaptıkları bölge, olağan dışı durumlar gibi olayların sonrasında izinlerin iptal olması veya daha uzun mesailer yapılabiliyor.

Toplum tarafından hala bir meslek olarak görülmese bile webmaster, tasarımcı, yazılım uzmanı, güvenlik uzmanlığını kendine meslek edinmiş çok sayıda insan var. Webmaster kişiler isminden de anlaşılabileceği gibi web sitesi geliştiren kişi (Wikipedia) anlamına geliyor. Diğer saydığım mesleklerde genel olarak benzer mantıkta hareket ediyor denilebilir. Çünkü bu mesleklerin aslında tatilleri çok olmuyor veya tatilde bile ellerinden bilgisayarlarını düşürmüyorlar. Webmaster insanların en büyük sıkıntısı tatilin yanı sıra sürekli olarak oturarak iş yapmaları sayılabilir. Aslında bu bir çok meslek için geçerli olabilir. Örnek vermek gerekirse bankacılarda aynı görülse bile bir çok bilgisayar uzmanı, webmaster gibi çalışanların evde çalıştığı için hareketleri çok kısıtlanıyor.

İşinin aslı bilgisayar olan kişilerin (webmaster, yazılım uzmanı vs.) tatilleri ise daha kısa ve daha çok oluyor. Yani genel olarak insanlar yılda bir veya iki defa tatile çıkabilirken, webmaster gibi çalışanlar ise daha çok ama daha kısa tatiller yapabiliyor.

Esnaf olan kişilerin işletme büyüklüğüne göre değişebiliyor. Yani büyük işletmesi olanların daha az tatil yapacağı düşünülebilir ama olay tam ters şekilde ilerliyor. Küçük işletmeye sahip insanlarda (işletmede toplam 2-3 kişinin çalıştığı yerler) tatil alışkanlığı yok denecek kadar az oluyor. Büyük işletmelerde ise çalışanların tatil tarihleri daha belirgin halde oluyor. İşletmede 4-10 kişi arasında çalışan olanlar tarihleri tam belirgin olmasa bile tatilleri daha kolay oluyor. Büyük şirketlerde çalışanların da yıllık izinlerini önceden belirleyebildikleri için tatiller alışkanlıkları daha fazla oluyor.

Yazdıkların sadece çevremdeki ve onların çevresindeki kişilerden yaptığım gözlemlerden ibarettir. Kesinlikle bilimsel bir tarafı bulunmamaktadır.

Sizde kendi yorumlarınızı yazarsanız mutlu oluruz.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.