Londra’ya giden turistlere vergi uygulaması

Londra Bütçe Komisyonu’ndan Londara’ya gitmeyi düşünen turistleri üzecek haber geldi.

Londra Bütçe Komisyonu Londra’ya gelecek turistler için yeni bir uygulama başlatıyor. Karar kesinleştikten sonra Londra’ya ayak basan turistlerden turist vergisi alınacak.

Deniz Haber Ajansı’nın haberine göre, Londra’yı ziyaret eden turistler ekstradan bir de vergiye tabi tutulacak. Bu projeyi olumlu bulan Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Sadiq Khan, turistlerden alınacak “ayak bastı vergisi”nin Londra’da yeni istihdam olanakları tanıyacağını, ülkenin ekonomisine katkı sağlayacağını ve refah seviyesini yükselyeceğini belirtti.

Bu vergilendirme sisteminin dünyada ilk olmadığını, New York, Paris, Berlin ve Roma gibi turistik şehirlerde de uygulandığının altını çizen Başkan Khan, uygulanılması düşünülen vergilendirme sistemine olumlu tepkiler olacağını düşündüklerini söyledi.

Turist vergisinden elde edilen gelirin yine gelen ziyaretçiler için faydalı olacağını ifade eden Khan, yerel acentaların ekonomisine yardım edilmesini ve kültürel aktivitelerin arttırılmasını planladıklarını açıkladı. Bu sayede gelen turistin daha memnun ayrılacağına dikkat çeken Khan, Londra’ya daha fazla turistin gelmesine de katkı sağlayacağını belirtti.

Uygulanması düşünülen “turist vergisi”, Londra´yı ziyaret eden kruvaziyer gemisi yolcularından, Airbnb aracılığıyla gelenlerden, genel olarak otel rezervasyonların yapıldığı benzeri web sitelerinden de alınması planlanıyor.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.